חדשות

ההשפעה של סיגריות אלקטרוניות על תוצאות היריון ולידה (מתוך כנס ה-ACOG)

14/06/2021

 

מנתונים חדשים שהוצגו במהלך הכנס השנתי מטעם ה-American College of Obstetricians and Gynecologists עולה כי שימוש בסיגריות אלקטרוניות במהלך ההיריון מלווה בסיכון מוגבר לסיבוכים במהלך ההיריון והלידה.

 

המומחים מסבירים כי אין נתונים רבים ממחקרים בבעלי חיים ובבני אדם לפיהם לאידוי עלולות להיות השפעות שליליות על פוריות והיריון. גם אם לסיגריות אלקטרוניות השפעה קטנה יותר מסיגריות רגילות, בהחלט יש מקום לשקול אפשרויות אחרות העשויות להיות בטוחות יותר למטופלים בהשוואה לשאיפה של האירוסולים הללו.

 

החוקרים מפלורידה בחנו את הקשר בין שימוש בסיגריות אלקטרוניות במהלך ההיריון ובין סיבוכים בלידה, כולל לידה מוקדמת, משקל לידה נמוך, או אשפוז ממושך של היילוד.

 

החוקרים בחנו נתונים מסקר במערכת Pregnancy Risk Assessment Monitoring System לשנים 2016-2017. בסך הכול, 71,940 נשים השלימו את הסקר, כולל 859 נשים שדיווחו על שימוש בסיגריות אלקטרוניות במהלך ההיריון.

 

לאחר תקנון לגיל, גזע, מוצא אתני, ביטוח רפואי, השכלה אימהית, טיפול במהלך ההיריון וסיבוכים במהלך ההיריון, החוקרים העריכו כי הסיכויים לסיבוכים בלידה היו גבוהים ב-62% בקרב נשים שהשתמשו בסיגריות אלקטרוניות במהלך ההיריון, בהשוואה לאלו שלא השתמשו בסיגריות אלו.

 

במחקר נפרד, החוקרים בחנו את משקל הלידה של ילדים לאימהות שהשתמשו בסיגריות אלקטרוניות בלבד, אלו שהשתמשו בסיגריות אלקטרוניות וסיגריות רגילות, ואלו שנולדו לאימהות שעישנו סיגריות רגילות בלבד. מהממצאים עלה כי השימוש בסיגריות אלקטרוניות עשוי להפחית את משקל הלידה, אך לסיגריות אלקטרוניות הייתה השפעה קטנה יותר על משקל הלידה, בהשוואה לשימוש משולב בסיגריות אלקטרוניות ורגילות.

 

החוקרים מדגישים כי למרות שפרסומות של סיגריות אלקטרוניות עשויות לעורר תחושה כי מדובר באמצעי לא-מזיק, יש מקום לחשוש מההשפעות האפשריות של מוצרים אלו ועל רופאים לנקוט משנה זהירות בדיון בנוגע לשימוש בסיגריות אלקטרוניות.

 

 מתוך כנס ה-ACOG

 

לידיעה במדסקייפ

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני