חדשות

הנחיות חדשות לניהול הטיפול במחלות מסתמיות

23/12/2020

הנחיות חדשות שפורסמו ב-Circulation ע"י המכללה האמריקאית לקרדיולוגיה (ACC) ואגודת הלב האמריקאית (AHA) לגבי ניהול הטיפול במחלות מסתמיות כוללות מספר שינויים חשובים. ההנחיות מדגימות חשיבה מחדש לגבי האינדקציות ל-TAVR לעומת SAVR, שינוי בגישה לגבי רגורגיטציה של מסתם אבי העורקים ושינוי ההמלצות לתיקון של המסתם המיטרלי בצנתור מקצה-לקצה.

התערבויות באמצעות טרנסקטטר זוכות להעדפה משמעותית יותר בהנחיות המעודכנות למחלות לב מסתמיות של המכללה האמריקאית לקרדיולוגיה (ACC) ואגודת הלב האמריקאית (AHA).

ע"פ ההנחיות, החלפת מסתם בצנתור (TAVR) עקב היצרות קשה של מסתם אבי העורקים מדורגת כ-class 1 וצריכים לדון באופן הטיפול במטופלים אלו על ידי קבלת החלטות משותפת הבוחנת את הסיכונים לאורך החיים והיתרונות הקשורים לסוג המסתם וסוג הגישה. עם זאת, כאשר ישנה אינדקציה להחלפת מסתם אבי העורקים, הגישה הניתוחית (SAVR) ממשיכה להיות המומלצת עבור רוב הקבוצות. יוצאים מן הכלל הם אנשים בגילאי 65 עד 80, אשר מודגש שעבורם חשוב לבצע דיון וקבלת החלטות משותפת, ואנשים מעל גיל 80 (או מטופלים צעירים עם תוחלת חיים קצרה) שלהם מומלץ כעת החלפת מסתם אבי העורקים בצנתור. הנחיות אלו מסמנות שינוי מההנחיות הקודמות ב-2014 ו-2017 שבהם מאגר המועמדים ל-TAVR הצטמצם עוד יותר בגלל הסיכון הניתוחי.

מחברי ההנחיות ציינו כי תזמון הטיפול בהיצרות מסתם אבי העורקים צריך להתבסס בעיקר על תסמינים או על תפקוד סיסטולי מופחת של החדר. עבור מטופלים עם היצרות קשה של מסתם אבי העורקים אך ללא תסמינים, החלפת מסתם אבי העורקים עשויה להיות אופציה טיפולית הגיונית.

באשר למטופלים עם רגורגיטציה של המסתם, ההנחיות קובעות כי האינדיקציות להתערבות הן הקלה בתסמינים ומניעת ההשלכות הבלתי הפיכות לטווח הארוך של עומס נפחי על החדר השמאלי. המלצות נוספות שהוגדרו כ-class I, כוללות ניתוח של מסתם אבי העורקים בחולים סימפטומטיים עם רגורגיטציה של המסתם, ללא קשר לתפקוד הסיסטולי של החדר השמאלי, ובחולים ללא תסמינים עם רגורגיטציה חמורה במסתם אבי העורקים וליקוי בתפקוד הסיסטולי של החדר השמאלי. ניתן לשקול ניתוח במסתם אבי העורקים בחולים אסימפטומטיים אחרים העומדים בקריטריונים מסוימים.

תוספת חשובה נוספת להנחיות היא ההמלצה ב-class IIa לתיקון צינתורי מיטרלי מקצה-לקצה לטיפול בחולים עם רגורגיטציה משנית כרונית חמורה הקשורה לתפקוד לקוי סיסטולי של חדר שמאל, שנשארים סימפטומטיים מאוד למרות טיפול רפואי מכוון. מחברי ההנחיות העניקו דחיפה קטנה לתיקון טרנסקטטר מיטרלי מקצה-לקצה עבור אנשים הסובלים ממצב ראשוני מיטרלי קשה, הנמצאים בסיכון גבוה לניתוח. ההמלצה הישנה הוגדרה כ-class IIb והועברה ל-class IIa כאשר אנטומיית המסתם המיטרלי חיובית ותוחלת חיי המטופל היא לפחות שנה.

למאמר במדפייג'טודי

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני