חדשות

התועלת של ביופידבק להקלה על עצירות בקשישים (מתוך הכנס השנתי מטעם ה-ACG)

02/11/2019

 

מנתונים שהוצגו במהלך הכנס השנתי מטעם ה-American College of Gastroenterology עולה כי תרגילי ביופידבק הובילו לשיפור משמעותי בעצירות עם Dyssynergic Defecation בקשישים.

 

ברקע למחקר מסבירים החוקרים כי Dyssynergic Defecation, ביטוי של הפרעה בתפקוד רצפת האגן, מופיעה בעד מחצית מכלל החולים הסובלים מעצירות כרונית. טיפול ביופידבק הוכח כיעיל מאוד בתיקון הפרעה זו אך מחקרים מעטים בחנו את הטיפול בקשישים עם עצירות כרונית על-רקע Dyssynergic Defecation.

 

במסגרת המחקר הרטרוספקטיבי סקרו החוקרים את הרשומות של חולים בגילאי 65 שנים ומעלה, אשר לקחו חלק בטיפול ביופידבק בשל Dyssynergic Defecation במהלך 2015-2018 והשלימו לפחות שני מפגשי טיפול. בכל מפגש, נבחנו התוצאים לפי דיווח המטופלים, בנוסף להשלמת מנומטריה אנורקטאלית.

 

החוקרים זיהו 58 חולים (גיל חציוני של 74 שנים, מדד מסת גוף ממוצע של 28.5, משך עצירות ממוצע של 9.5 שנים) שענו על קריטריוני המחקר ואלו לקחו חלק בחציון של שלושה מפגשי ביופידבק. שליש מהחולים דיווחו על היסטוריה של עצירות בילדות ו-22% נשאו אבחנה של תסמונת מעי רגיז.

 

מהתוצאות לפי דיווח המטופלים עלה שיפור משמעותי במדדי Global Stool Satisfaction, מממוצע של 2.8 נקודות ל-5.0 נקודות. מספר התרופות לריכוך הצואה, תדירות הצואה ומדדי Bristol Stool Score לא השתנו באופן משמעותי. לפני טיפולי ביופידבק, 95% מהחולים דיווחו על תחושת התרוקנות לא-מלאה בתום פעילות המעיים; לאחר מכן, שיעור זה ירד ל-24%. שיעור החולים שדווחו על פעולות ידניות להסרת צואה ירד מ-31% ל-19%. מנתוני מנומטריה עלה כי תועדה תועלת לתרגילי ביופידבק ללא תלות באופי הפרעת Dyssynergic Defecation.

 

בסיכומו של דבר, ב-81% מהחולים לא תועדה עוד דיס-סינרגיה לאחר טיפול ביופידבק.

 

החוקרים מסכמים וכותבים כי ממצאי המחקר תומכים ביעילות תרגילי ביופידבק במקרים של Dyssynergic Defecation עם עצירות בקשישים.

 

מתוך הכנס השנתי מטעם ה-ACG

 

לידיעה ב-MedPage Today

 

 

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני