חדשות

טיפות עיניים מתורם דם עשויות להקל על תסמיני עין יבשה (British Journal of Ophthalmology)

17/12/2019

 

טיפות עיניים מתורם דם אלוגנאי עשויות להביא לשיפור סימנים ותסמינים מחלת עין יבשה חמורה, כך עולה מתוצאות מחקר חדש, שפורסמו בכתב העת British Journal of Ophthalmology.

 

במסגרת המחקר ביקשו החוקרים להשוות את היעילות של טיפות עיניים מתורם דם היקפי לעומת דם טבורי, תוך תקנון לתכולת גורמי גדילה, בטיפול במחלת עין יבשה עמידה לטיפול קונבנציונאלי.

 

החוקרים השלימו מחקר רב-מרכזי, שכלל 60 משתתפים עם אבחנה של מחלת עין יבשה בדרגה חמורה על-רקע פגמים באפיתל הקשתית, אשר חולקו באקראי לטיפול בטיפות שמקורן מדם טבורי או לטיפות שמקורן מדם היקפי. הטיפות ניתנו שמונה פעמים ביום למשך חודש אחד והתוצא העיקרי היה השינוי בצביעות פלואורוסצין של הקרנית בעקבות ההתערבות.

 

מהנתונים עולה כי נרשמה ירידה משמעותית יותר בצביעות הקרנית לאחר טיפול בטיפות עיניים מדם טבורי, לצד יריד במדדי VAS (Visual Analog Scale) ו-OSDI (Ocular Surface Disease Index). היקף הירידה בנזק לקרנית היה קשור באופן ישיר לריכוז של מספר גורמי גדילה.

 

החוקרים כותבים כי טיפות עיניים שמקורם בדם מהווים מקור טיפול חשוב למחלת עין יבשה חמורה ועשויים לשמש גם למחלות עיניות אחרות. ממצאי המחקר העידו על שיפור בסימני מחלת עין יבשה לאחר טיפול בטיפות עיניים מדם טבורי או מדם היקפי, עם יתרון אפשרי לטיפול בטיפות עיניים מדם טבורי בכל הנוגע להקלה בתסמינים ונזק לקרנית.

 

British Journal of Ophthalmology, online November 19, 2019

 

לידיעה במדסקייפ

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני