חדשות

דיאטה פרו-דלקתית מעלה את הסיכון לדמנציה (AAIC)

03/08/2021

מאת יהונתן ניסן, סטודנט לרפואה באוניברסיטת תל אביב ופרמדיק

מחקר חדש המבוסס על נתונים אורכיים ממחקר העוקבה Framingham Heart Study Offspring והוצג בכנס של איגוד האלצהיימר הבין-לאומי הראה כי דיאטה פרו-דלקתית קשורה לסיכון מוגבר לדמנציה מכל הגורמים, אם כי לא ממחלת האלצהיימר. לדברי מחברת המחקר, "היעדר הקשר עם מחלת האלצהיימר במחקר היה מפתיע כיוון שעמילואיד בטא מניע את המיקרוגליה והאסטרוציטים לשחרר סמנים של דלקת מערכתית. ההסבר הסביר ביותר לכך הוא שלא היה די בכוחו של המחקר לייצר קשר חיובי, ועל כן הצוות מבצע כעת מחקר נוסף באוכלוסייה גדולה יותר".

לדבריה, "זהו המחקר הראשון שבדק את הקשר של דמנציה מכל סיבה ודמנציה של מחלת אלצהיימר למדד הדלקתי התזונתי ( dietary inflammatory index, DII). אם נבחן מקרוב את חמשת מרכיבי התזונה האנטי-דלקתיים ביותר לפי מדד ה-DII נראה כי רכיבים אלה נמצאים בירקות עלים ירוקים, ירקות נוספים, פירות, סויה, דגנים מלאים ותה ירוק ושחור ורוב המרכיבים הללו כלולים בדיאטה הים תיכונית. כאשר אנו בוחנים את שלושת המרכיבים הפרו-דלקתיים ביותר, הם קיימים במוצרים עתירי קלוריות; כגון חמאה או מרגרינה, מאפים וממתקים, מטוגנים, חטיפים ובשר אדום או מעובד. מרכיבים אלה נמצאים בדיאטות מערביות ומהן אנו ממליצים להימנע".

המחקר כלל נתונים של 1,486 משתתפים ללא דמנציה, שבץ או מחלות נוירולוגיות אחרות בתחילת המחקר. המחקר בחן את ציוני ה-DII הן בטווח רציף והן בחלוקה לרבעונים, תוך שימוש ברביע הראשון כנקודת התייחסות. הגיל הממוצע של המשתתפים היה 69 שנים ו-53% היו נשים. במהלך המעקב, 11.3% פיתחו דמנציה של אלצהיימר ו-14.8% פיתחו דמנציה שאינה של אלצהיימר. במודל הרציף, DII נקשר לסיכון מוגבר לדמנציה מכל סיבה לאחר התאמה לגיל, מין, סטטוס APOE-E4, מדד מסת גוף, עישון, ציון מדד פעילות גופנית, צריכת אנרגיה כוללת, תרופות להורדת שומנים, ויחס כולסטרול כולל ל-HDL (יחס סיכון, 1.18; P = .001). בניתוח הרבעונים לאחר התאמות, בהשוואה לרבעון 1, היה סיכון מוגבר לדמנציה מכל סיבה עבור אלו שהיו ברבעון 3 (HR, 1.69; P = .020) וברבעון 4 (HR, 1.84; P = .013).

בניתוח הרציף לאחר התאמות, נמצא קשר בין ציון DII לדמנציה של אלצהיימר (HR, 1.15; P=.020 ), אך בניתוח לפי רבעון, לא היה קשר משמעותי, אם כי הייתה נצפתה מגמה ברבעון 4 לעומת רבעון 1 (HR, 1.65; P = .077). החוקרים לא מצאו אינטראקציות משמעותיות בין ציוני DII גבוהים יותר לבין מין, האלל של APOE-E4  או פעילות גופנית ביחס לדמנציה מכל סיבה או לדמנציה של אלצהיימר.

לכתבה ב-Medscape

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2022 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני