חדשות

לרגל חודש המודעות לקרוהן וקוליטיס 2016 : מה הקשר בין מצב כלכלי, גירושין ומחלת הקרוהן? (סורוקה,העמותה לתמיכה בחולי קרוהן)

22/05/2016

מחקר ראשון מסוגו בישראל בחן את ההשפעה של מצב כלכלי, משפחתי וחברתי על חולים במחלת הקרוהן, ומצא כי הם קשורים להחרפה במצב המחלה ותסמיניה.

 

המחקר נערך על ידי צוות חוקרים מהמרכז הרפואי סורוקה ואוניברסיטת בן גוריון, במטרה לסייע לחולים להתמודד טוב יותר עם השלכות המחלה ולשפר את איכות חייהם.

 

מתברר כי מצב כלכלי גרוע משפיע לרעה יותר על גברים חולי קרוהן, מאשר על נשים החולות במחלה.

כך עולה ממצאי מחקר חדש, אשר בדק מהי ההשפעה של משתנים כלכליים, חברתיים ומשפחתיים על מצבם הפיזי והנפשי של חולי הקרוהן, ומצא כי הם עלולים להוביל להחרפת המחלה ותסמיניה.

המחקר, ראשון מסוגו בישראל, נערך בקרב כ 600 חולי קרוהן על ידי צוות חוקרים מהמרכז הרפואי סורוקה ואוניברסיטת בן גוריון, בהם: פרופ' שמואל אודס, פרופ' ורד סלונים-נבו, פרופ' אורלי שריד, ד"ר דורון שוורץ, פרופ' דן גרינברג, פרופ' מיכאל פריגר ואחרים.  

רוב המשתתפים במחקר היו בסוף שנות ה- 30 לחייהם, ובעלי 12 שנות לימוד ומעלה.

ממצאי המחקר העיקריים:

v     מצב כלכלי - נמצא קשר בין מצב כלכלי למצב הרפואי של החולים: ככל שהמצב הכלכלי גרוע יותר, כך מוחרפים תסמיני המחלה של חולי הקרוהן.  בנוסף, השפעת המצב הכלכלי גדולה הרבה יותר על גברים חולי קרוהן, מאשר על נשים חולות קרוהן. בחברה המערבית הצלחה כלכלית נתפסת כסמן לגבריות מוצלחת. ייתכן  וגברים שאינם מצליחים כלכלית, תופסים עצמם כפחות מוצלחים, ועלולים להזניח בד בבד את הטיפול במחלתם, ובכך לגרום להחרפת תסמיני המחלה. 

 v     אירועי חיים שליליים - (כדוגמת: גירושין, פיטורין או מוות במשפחה) קשורים באופן משמעותי להחרפה במצב המחלה, לריבוי קשיים נפשיים כמו חרדה ודיכאון, לאיכות חיים ירודה, ולפגיעה ביכולת לעבוד.

 v     יחסים במשפחה - היכולת להידבר, להיתמך רגשית על-ידי בני המשפחה, והיכולת לנהל קונפליקטים, נמצאו גם הם קשורים למצבם של החולים: ככל שדפוסי הקשר טובים יותר, כך מצבם הרפואי והנפשי של החולים טוב יותר.

 v     יחסים עם חברים - נמצאו גם הם קשורים למצבם הרפואי והנפשי של החולים:  ככל שהחולים חווים תמיכה חברתית גבוהה יותר, מצבם הרפואי והנפשי טוב יותר.

 v     נשים לעומת גברים - גם בקרב נשים וגם בקרב גברים חולי קרוהן, נמצא כי דרכי התמודדות, הכוללים קבלת תמיכה רגשית מאחרים, שימוש בהומור, וראיית המחלה בפרספקטיבה רחבה, משפרים את איכות החיים.  התמיכה הרגשית משפיעה יותר על שביעות הרצון ועל איכות החיים.

 פרופ' שמואל אודס, בעבר, מנהל היחידה למחלות מעי דלקתיות בבית החולים סורוקה: "לממצאי המחקר השלכות טיפוליות חשובות על מחלת הקרוהן. הממצאים מעידים, כי לצד הטיפול התרופתי במחלה, חשוב לתת תשומת לב גם לרקע הכלכלי, המשפחתי והחברתי של החולה. שני המשאבים, משפחה וחברים, עשויים לסייע בהתמודדות טובה יותר עם מחלת הקרוהן. הגישה העכשווית בהתמודדות עם המחלה, מציבה את המטופל במרכז וקוראת לחולה להיות שותף פעיל בניהול המחלה ובהחלטות לגבי אפשרויות הטיפול הקיימות".

 

עו"ד אייל צור, יו"ר העמותה לתמיכה בחולי הקרוהן והקוליטיס כיבית:  " קרוהן וקוליטיס הינן מחלות כרוניות בעלות השפעה מרחיקת לכת על חיי החולים. אמנם, אפשרויות הטיפול המוענקות כיום, מאפשרות לחולים לחיות חיים טובים יותר, אבל, עדיין קיים הצורך של החולים להסתייע בשירותי תמיכה וליווי. סל השירותים של העמותה מציב את הצרכים של המטופל במרכז, ומאפשר תמיכה לחולים במצב פיזי ונפשי ירוד ומיצוי הזכויות המגיעות להם. העמותה משיקה שירות חדש של פסיכולוגית רפואית למטרות ייעוץ והכוונה, ומציעה מיגוון שירותים נוספים, כגון: יועצת ביטוח לאומי, מענק לחולים במצב של עוני, יעוץ משפטי ללא עלות וקו חם לפניות חולים".

  

קרוהן וקוליטיס כיבית הינן מחלות מעי דלקתיות כרוניות חשוכות מרפא (Inflammatory Bowel Diseases), התוקפות את מערכת העיכול ומתבטאות, בין היתר, בכאבי בטן קשים, שלשולים בלתי פוסקים וירידה במשקל, ובילדים גם פגיעה בגדילה. כאשר מתרחשות התלקחויות דלקתיות, יש צורך פעמים רבות באשפוזים וניתוחים. כל אלה מביאים לקשיים בתפקוד ופגיעה באיכות החיים.

 

"יום המודעות העולמי לקרוהן וקוליטיס" (World IBD Day), מצוין במהלך חודש מאי מדי שנה, במטרה להעלות את רמת המודעות בקרב הציבור הרחב אודות מחלות מעי דלקתיות ואופן השפעתן על איכות חייהם של החולים ולעודד חולים להסתייע יותר בשירותי העמותה. בישראל, ייערכו אירועי תמיכה בחולים ופעילויות הסברה במשך כל חודש מאי.

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני