חדשות

נשים מהוות 63% מהמטופלים באקסיבן, קנאביס רפואי שאינו בעישון (הודעת רפא)

05/05/2019

הודעת רפא

רפורמת הקנאביס הרפואי מציינת שנה וצפויה להתרחב בימים הקרובים. מניתוח נתוני תכנית התמיכה והליווי למטופלי אקסיבן, הקנאביס הרפואי מבית רפא, חברת התרופות הראשונה והיחידה בישראל שפועלת במסגרת רפורמת הקנאביס הרפואי, עולה כי 30% מהמטופלים הם חולי סרטן, ו60%  מהם מעל גיל 60. איך נראתה השנה הראשונה של הרפורמה?

 

 תחום הקנאביס הרפואי עובר מהפכה של ממש מאז כניסתה לתוקף של הרפורמה שהנהיג משרד הבריאות לפני כשנה. הרפורמה צפויה לפעול במלואה בימים הקרובים על כל שרשרת האספקה ומהלך הטיפול. השינויים העיקריים עבור המטופלים יהיו בהקלה משמעותית בתהליך האישורים, בקבלת טיפול במינון מדויק ועקבי, בניתוק התלות בספקים ובמגדלים ובמכירה בלעדית בבתי המרקחת בכפוף למרשם רופא.  

 

חברת רפא, חברת התרופות הראשונה והיחידה בישראל שפועלת במסגרת הרפורמה במהלך השנה האחרונה ומשווקת את אקסיבן, קנאביס רפואי שאינו בעישון, בבתי המרקחת (בטיפות תת לשוניות), צברה ניסיון רב ומספקת מידע ראשוני על פרופיל המטופלים והענף. כך למשל, מנתוני תכנית התמיכה והליווי שמפעילה החברה עבור המטופלים עולה כי עיקר המטופלים בבאקסיבן הן דווקא נשים: 63% מטופלות לעומת-37% מטופלים. התפלגות הגילאים מלמדת על פרופיל מטופלים המאפיין חולים כרוניים וכאלו שאינם יכולים או מעוניינים לעשן במסגרת טיפול רפואי: 60% מהמטופלים הם בני 60 ומעלה, ו-29% מהם בני 41-60 . מבחינת מצבם הקליני של המטופלים ניתן לראות רוב לחולים אונקולוגיים (30%), ואחריהם מטופלים הסובלים מכאבים כרוניים (27%), פיברומיאלגיה (24%) וחולים הסובלים ממחלות מעי דלקתי (4%), בהן קרוהן, קוליטיס וכו'.

נתון נוסף ומשמעותי, הוא מידע על הצריכה הממוצעת לחודש – הנתונים מראים שהצריכה החודשית הממוצעת נמוכה ביחס לצריכה החודשית במודל הישן וזאת בזכות האיכות הגבוהה של המוצרים, רמת הדיוק המרבית של הרכיבים הפעילים, צורות המתן הייחודיות והמקובלות בעולם הרפואי, וכן בזכות ההדרכה והליווי המקצועיים הניתנים למטופלים ע"י צוות אחיות מוסמך ורוקח.


אקסיבן הוא הקנאביס הרפואי היחיד בישראל שמשווק על ידי חברת תרופות, בצורות מתן תרופתיות שאינן כרוכות בעישון, כאשר המוצר הראשון ששווק בישראל הוא טיפות תת לשוניות. בקרוב ישווקו גם טבליות, פתילות רקטליות וצורות מתן נוספות. צורות מתן אלו מוכרות לחולים ומאפשרות שליטה גבוהה בדיוק הרכיבים הפעילים להשגת טיפול אפקטיבי. לעומת זאת, בצריכת קנאביס רפואי בעישון, הריכוז המדויק של החומרים הפעילים אינו ידוע באופן מלא.

 

לדברי מנכ"לית החברה, ענת סביון, "ניתחנו נתונים של כ־500 מטופלים, שהתחברו לתוכנית התמיכה והליווי שלנו למטופלי אקסיבן. מדובר בקנאביס בצורות מתן תרופתיות בלבד, המשווקות במסגרת הפיילוט.  בשנה האחרונה רבים הצטרפו לתוכנית התמיכה, וניכרת העדפה לצורות מתן שאינן בעישון. בהנפקת רישיון ומרשמים חודשיים הרופא יבחר את צורת המתן, הכמות החודשית ואת ריכוז ויחסי הרכיבים הפעילים – THC ו-CBD. ההחלטה לגבי צורת המתן או הזכאות לקנאביס רפואי נעשית בידי רופא, בעת ביקור המטופל ובהתאם למצבו הרפואי ולצרכיו".מה השתנה במסגרת רפורמת הקנאביס הרפואי?

 ·         זמינות/נוחות - במהלך השנה החולפת אקסיבן היה זמין ב-26 בתי מרקחת בפריסה ארצית, וכן במשלוח לבתי מטופלים המוגבלים בניידות, קשישים ומרותקים למיטתם. עם הרחבת הרפורמה, יוכלו המטופלים לרכוש את הטיפול בבית המרקחת הקרוב לביתם 

 ·         דיסקרטיות- המטופלים יוכלו לרכוש את הקנאביס הרפואי באופן דיסקרטי יחד עם שאר התרופות שהם צורכים, זאת בניגוד למצב הקודם בו נאלצו לרכשו בנקודות חלוקה מיוחדות או בבי"ח הפסיכיאטרי "אברבנאל". 

·         מהירות- גם הליך האישורים יתקצר משמעותית, כאשר במקום להמתין שבועות וחודשים לאישור היק"ר, המטופל יקבל את הרישיון והמרשם במעמד הביקור אצל הרופא כפי שנהוג לקבל תרופות. במהלך השנה האחרונה פעלו כ-30 רופאים אשר הוסמכו ע"י היק"ר להנפיק רישיונות לטיפול בקנאביס רפואי, ומספרם צפוי לגדול בשנה הקרובה. 

בהתאם, השינוי המשמעותי במהלך הטיפול במסגרת הרפורמה, הוא ניהול הטיפול על ידי צוות רפואי לאורך כל הדרך והידוק הבקרה על מינון וריכוז החומרים הפעילים הניתנים למטופל, על מנת לשפר את יעילות הטיפול. לאחר קבלת המלצות הרופא והמרשם המדויק, עובר המטופל הדרכה על ידי הרוקח המנפק את הטיפול.

 

תכנית תמיכה וליווי ייחודית

חברת רפא מעניקה בנוסף תכנית תמיכה למטופלים ללא תשלום, הכוללת הדרכה בבית המטופל וליווי צמוד אשר מתבצעת על ידי אחיות ורוקחים מוסמכים. תכנית התמיכה והליווי הייחודית מעניקה לצוות הרפואי תחושת בטחון גבוהה בבואם לרשום למטופלים מוצרים אלו. בנוסף, הידיעה שאחיות ורוקחים מוסמכים, ממשיכים בליווי המטופלים בצורה מקצועית ובהתאם להנחיות קליניות אחידות מפחיתה מהעומס הרב בו מצויה המערכת.

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים

© e-Med 2022 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני