חדשות

הנשמה לא-פולשנית בלחץ חיובי משפרת היפרקפניאה בחולי ציסטיק פיברוזיס (Thorax)

10/01/2008

מחקר חדש, שפורסם בגיליון ינואר של Thorax, עולה כי הנשמה בלחץ חיובי NIV Nocturnal (Nocturnal Noninvasive Ventilation), משפרת היפרקפניאה ותסמינים, ומעלה את סיבולת המאמץ של חולים עם ציסטיק פיברוזיס (CF).

 

לדברי החוקרים, NIV מסייע לחולים עם היפרקפניאה בעקבות קיפוסקוליוזיס, מחלה נוירומוסקולרית, או COPD, ומחקרים קודמים מצאו שיפור בשחלוף הגזים וירידה בעבודת הנשימה במהלך לילה של טיפול ב-NIV בחולי CF.

 

החוקרים העריכו את היתרונות של טיפול NIV לילי, בהשוואה לתוספת אוויר או חמצן, במחקר שכלל שמונה חולי CF יציבים, עם הפרעה לילית בשחלוף הגזים והיפרקפניאה במהלך היום.

 

אף אחד משלושת הטיפולים האלו לא השפיע משמעותית על השינה, מדדי שיחלוף הגזים בעירות, או תפקודי ריאות. עם זאת, NIV הביא לירידה משמעותית ב-PtcCO2 (Pressure of Transcutaneous CO2) וצמצמו את העליה ב-PtcCO2 משלב Non-REM לשלב REM בשינה.

 

כל שבעת החולים, פרט לאחד, שסבלו טיפול ב-NIV, העלו את מרחק ההליכה בחמישים מטר, לפחות, בהשוואה למטופלים בתוספת אוויר. NIV שיפר משמעותית את מדד התסמינים בחזה, ומדדי דיספנאה, בעוד שתוספת אויר או חמצן לא הביאו לשינוי משמעותי.

 

החוקרים לא מצאו קשר בין אף אחת מההתערבויות הללו ובין שיפור משמעותי בתפקודי הנוירו-קוגניטיבי. הם מצאו כי שישה שבועות טיפול לילי ב-NIV הביאו לשיפור משמעותי בהיפוונטיליציה לילית, תסמינים בחזה, קוצר נשימה במאמץ, וסיבולת מאמץ מקסימלית בחולי CF עם היפרקפניאה במהלך היום.

 

עם זאת, החוקרים הוסיפו כי דרושים מחקרים גדולים בנושא, להערכת הממצאים ובמיוחד לבחון אם NIV משפר את ההישרדות.

 

Thorax 2008;63:72-77.

 

 

לידיעה במדסקייפ

 

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני