חדשות

גורמי סיכון להתפתחות דיכאון בקרב מטופלים ב-Isotretinoin (מתוך כנס ה- European Academy of Dermatology and Venereology)

10/11/2020

 

היסטוריה של דיכאון קודם מלווה בעליה משמעותית בסיכון להתפתחות תסמיני מצב רוח המגבילים את אפשרות הטיפול בחולים הנוטלים Isotretinoin (רואקוטן) כנגד אקנה, כך מדווחים חוקרים מסקוטלנד במהלך כנס מטעם ה-European Academy of Dermatology and Venereology. עם זאת, זהו גורם הסיכון היחיד לתסמיני דיכאון מגבילי-טיפול בחולים עם אקנה המטופלים ב-Isotretinoin.

 

מדגם המחקר כלל 3,151 חולים עם אקנה שטופלו ב-Isotretinoin. החוקרים ערכו חיפוש מעמיק ברשומות ומכתבים רפואיים במטרה לזהות מילות מפתח כמו אובדנות, דיכאון וחרדה. באופן זה, הם זיהו 30 חולים שהפסיקו את הטיפול התרופתי בשל התפתחות תסמיני דיכאון.

 

ההיארעות השנתית של שינויי מצב רוח מגבילי-טיפול עמדה על 0.96%, שיעור שנותר יציב לאורך 13 שנות המחקר, למרות שנרשמה עליה בהיקף הטיפול ב-Isotretinoin לאורך הזמן.

 

מחצית מהחולים עם אקנה שקיבלו טיפול ב-Isotretinoin היו נשים ומחצית היו גברים. 15 מקרים של הפסקת טיפול נבעו מהתפתחות תסמיני דיכאון בנשים ו-15 מקרים תועדו בגברים. היסטוריה של מחלת דיכאון קודמת תועדה ב-9.3% מהנשים שהחלו טיפול ב-Isotretinoin וב-4.5% מהגברים. הסיכון היחסי לתסמיני דיכאון מגבילי-טיפול היה גבוה ב-790% בנשים עם היסטוריה של מחלת דיכאון וב-440% בגברים עם היסטוריה של דיכאון.

 

החוקרים מסכמים וכותבים כי ממצאי המחקר מעידים כי היסטוריה של דיכאון מלווה בסיכון גבוה פי 7 להתפתחות תסמיני דיכאון מגבילי-טיפול בקרב חולים המטופלים ב-Isotretinoin. עם זאת, לא תועדו גורמי סיכון אחרים להתפתחות הפרעות מצב רוח בחולים הנוטלים טיפול זה.

 

מתוך כנס ה- European Academy of Dermatology and Venereology

 

לידיעה במדסקייפ

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני