חדשות

התועלת של טיפול חודשי ב-Ibandronate בתום טיפול ב-Teriparatide על בריאות העצם (Bone)

16/12/2020

 

מנתונים חדשים שפורסמו בכתב העת Bone עולה כי מתן טיפול חודשי ב- Ibandronateמלווה בעליה בצפיפות המינראלים של העצם ובשיפור מיקרו-מבנה העצם בנשים עם אוסטיאופורוזיס לאחר טיפול ב-Teriparatide.

 

ברקע למחקר מסבירים החוקרים כי לאחר השלמת טיפול ב-Teriparatide, המטופלים צפויים לאבד את השיפור בעצם שהושג תחת הטיפול התרופתי ולכן מומלץ מתן טיפול נוגד-ספיגה בתום הטיפול ב-Teriparatide. קשישים עם אוסטיאופורוזיס חמורה מטופלים לעיתים קרובות ב- Ibandronate לאחר Teriparatide, אך אין נתונים התומכים ביעילות של גישה זו.

 

במחקר הנוכחי נכללו 63 נשים בגילאי 55 שנים ומעלה, אשר נטלו Teriparatide במשך למעלה משנה אחת והחלו טיפול בן שנה ב- Ibandronate בתוך חודשיים מהפסקת הטיפול ב-Teriparatide. המשתתפות נטלו גם תוספים שכללו 610 מ"ג של סידן, 410 יחידות בינלאומיות של ויטמין D ו-30 מ"ג של מגנזיום כל יום.

 

לאחר שנה אחת, רמות TRACP-5b, סמן לספיגת עצם, ירדו ב-39.5% בהשוואה לערך ההתחלתי. רמות TRACP-5b היו בטווח התקין ב-82.3% מהמשתתפות.

 

צפיפות העצם בעמוד שדרה מותני עלתה ב-3.2%, כאשר תגובה לטיפול תועדה ב-79% מהמטופלות, כולל עליה של 5% ומעלה בצפיפות העצם ב-40.3% מהמטופלות. צפיפות העצם בכלל ירך עלתה ב-1.2%  לאחר שנה אחת וצפיפות העצם בצוואר ירך עלתה ב-1.3%.

 

עובי הקורטקס בטיביה דיסטאלית עלה ב-2.6% ושטח הקורטקס עלה ב-2.5%. עוד תועדה ירידה של 2.5% במדד Buckling Ratio, המשמש להערכת אי-יציבות קורטיקאלית, בעצם הטיביה.

 

אירועים חריגים הובילו שתי נשים להפסיק את ההשתתפות במחקר. חולה אחת פיתחה הישנות אנגינה והשניה התלוננה על חום וכאבים.

 

ממצאי המחקר מעידים על ההשפעה החיובית של מתן Ibandronate לאחר סיום טיפול ב-Teriparatide עם שיפור צפיפות העצם וקורטקס העצם.

 

Bone, online November 29, 2020

 

לידיעה במדסקייפ

 

 

 

 

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני