חדשות

תוצאות מבטיחות להנשמה עם PEEP נמוך של חולים קשים ללא מצוקה נשימתית (JAMA)

18/12/2020

 

בחולים במצב קשה ללא תסמונת מצוקה נשימתית חדה, הנשמה עם PEEP (Positive End-Expiratory Pressure) נמוך הובילה לתוצאות דומות להנשמה עם PEEP גבוה יותר בכל הנוגע הימים ללא-הנשמה, כך עולה מתוצאות מחקר RELAx אשר פורסמו בכתב העת JAMA ובמקביל הוצגו בכנס מטעם ה-European Society of Intensive Care Medicine.

 

מחקר RELAx היה מחקר העדר-נחיתות שנערך בשמונה יחידות טיפול נמרץ בהולנד וכלל 980 חולים (גיל ממוצע של 66 שנים) ללא תסמונת מצוקה נשימתית חדה, אשר לא היו צפויים להיגמל מהנשמה בתוך 24 שעות מההנשמה. החולים חולקו באקראי להנשמה עם PEEP נמוך (0-5 ס"מ מים) או גבוה יותר (8 ס"מ מים).

 

החוקרים מדווחים כי לא זוהו הבדלים משמעותיים בתוצא העיקרי של המחקר, מספר הימים ללא הנשמה לאחר 28 ימים (18 ימים עם הנשמה עם PEEP נמוך ו-17 ימים עם הנשמה עם PEEP גבוה יותר). ממצאים אלו מעידים כי הנשמה עם PEEP נמוך יותר טובה כמו הנשמה עם PEEP גבוה יותר.

 

בקבוצת ההנשמה עם PEEP נמוך, אירועי היפוקסמיה חמורה (20.6% לעומת 17.6%) והצורך בטיפול הצלה (19.7% לעומת 14.6%) היו נפוצים יותר מספרית, אך ההבדל לא היה מובהק סטטיסטית, עדות לכך שהנשמה עם PEEP נמוך עשויה להיות פחות טובה בחלק מהחולים.

 

עם זאת, בחולה הממוצע ללא תסמונת מצוקה נשימתית חדה, ממצאי המחקר מעידים כי רופאים יכולים לחוש בנוח לבחור בהנשמה עם PEEP נמוך.

 

JAMA, online December 9, 2020

 

לידיעה במדסקייפ

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני