חדשות

סיגריות אלקטרוניות עלולות לשנות את הרכב החיידקים (המיקרוֹביוֹם) בחלל הפה ולהגביר את הסיכון לדלקות חניכיים (NYU College of Dentistry)

31/05/2020

באדיבות האגודה למלחמה בסרטן

ידוע זה מכבר כי מעשני סיגריות רגילות נמצאים בסיכון גבוה יותר לדלקות חניכיים ודלקות בחלל הפה מאשר לא מעשנים, אך עד כה לא נבדק אם הדבר נכון גם במשתמשי סיגריות אלקטרוניות.

במחקר חדש של חוקרים מ-NYU College of Dentistry נבחנה השפעת השימוש בסיגריות אלקטרוניות (סיג"א) על הרכב החיידקים (המיקרוֹביוֹם) בחלל הפה ועל בריאות הפה. לצורך המחקר נאספו נתונים דמוגרפיים וסטטוס העישון של 119 אנשים, ובוצעו בדיקות של חלל הפה, בדיקות נשיפה ודגימות רוק לאפיון החיידקים בפיהם של המשתתפים.

 

המשתתפים חולקו לשלוש קבוצות על פי סטטוס עישון: משתמשי סיג"א (40), מעשנים (40) ולא מעשנים (39). קבוצת משתמשי הסיג"א עישנו  בממוצע 0.5 סיג"א ביום, בעוד קבוצת המעשנים עישנה ממוצע של 11 סיגריות ביום. לא נצפה הבדל בין רמת זרימת הרוק של המשתתפים מכל הקבוצות. נמצא כי רמת חומרתן של מחלות או דלקות חניכיים הייתה גבוהה משמעותית בקבוצת מעשני סיגריות רגילות (72.5%), אחריה בקבוצת משתמשי הסיג"א (42.5%) והרמה הנמוכה ביותר נצפתה בקבוצת הלא מעשנים (28.5%), כפי שהתבטא בבדיקת עומק כיסי החניכיים, המהווה מדד לדלקת. המשתתפים עברו בדיקה למדידת רמות הפחמן החד-חמצני (CO – גז רעיל) בזמן נשיפה, ושל רמות הקוטינין (הנוצר מפירוק ניקוטין) ברוק. רמות ה-CO והקוטינין היו נמוכות במיוחד בלא מעשנים, וגבוהות במיוחד במעשנים. הרכב החיידקים ברוק נמדד בבדיקת ריצוף גנטי במטרה לבחון את מאפייניו בכל אחת מהקבוצות. ממצאי הבדיקה הראו סוגי חיידקים שונים בכל אחת מהקבוצות. בהשוואה למעשנים ולא-מעשנים, למשתמשי סיג"א היה ריבוי חיידקים המכוניםPorphyromonas  ו-Veillonella, הקשורים למחלות חניכיים ומסכנים את בריאות החניכיים. הממצאים הראו שכיחות רבה של מחוללי מחלות חניכיים בפיהם של משתמשי סיג"א ושל מעשני סיגריות – המעידה על בריאות חניכיים לקויה. החוקרים גם מצאו ביטוי גבוה של שני סמנים (ביומרקרים) של מחוללי דלקת בקבוצת משתמשי הסיג"א (אינטרלוקין 6 ו-1β) לעומת מעשני סיגריות ולא מעשנים. כדי לבדוק את השפעת אדי הסיג"א על תאים בודדים, החוקרים בדקו תרביות של תאי הלוע ובהם רובד חיידקי חלל הפה, וחשפו אותם לתרסיס של סיג"א ולאוויר. בדיקת התאים שנחשפו לתרסיס של סיג"א הניבה תגובה דלקתית גבוהה מזו של התאים שנחשפו לאוויר. התרסיס של סיג"א גרם לתאי האפיתל המרפדים את חלל הפה להיות חשופים יותר לזיהום חיידקי, דבר המצביע על סיכון מוגבר יותר לזיהומים במשתמשי סיג"א.

לסיכום, ממצאי המחקר מצביעים על כך שהשימוש בסיגריות אלקטרוניות משנה את סביבת החיידקים בחלל הפה ומגביר את הסיכון לדלקות וזיהומים.

המחקר פורסם ב-בפברואר, 2020 בכתב העת iScience

 

קישור למאמר המלא

קישור להודעה לעיתונות

[קישור לכתבה ]

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2022 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני