חדשות

מנהל המזון והתרופות האמריקאי יוצא כנגד שימוש בכספית למילוי שיניים בקבוצות בסיכון גבוה (מתוך הודעת ה-FDA)

29/09/2020

 

מנהל המזון והתרופות האמריקאי (Food and Drug Administration) מייעץ כנגד שימוש באמלגם המכיל כספית למילוי שיניים בקבוצות מטופלים העשויים להיות בסיכון גבוה להשפעות שליליות עקב שחרור כספית מחומרי המילוי.

 

הקבוצות בסיכון כוללות נשים הרות והעוברים שלהן, נשים המתכננות להרות, נשים מניקות והיילודים שלהן וכן ילדים, בעיקר אלו מתחת לגיל 6 שנים; חולים עם מחלות נוירולוגיות קודמות, דוגמת טרשת נפוצה, מחלת אלצהיימר, או מחלת פרקינסון; חולים עם הפרעה בתפקוד הכלייתי ואלו עם רגישות מוגברת לכספית או מרכיבים אחרים של אמלגם.

 

אמלגם דנטאלי משחרר כמויות קטנות של כספית לאורך זמן. למרות שמרבית העדויות מציעות כי חשיפה לכספית עקב חומר המילוי אינה משפיעה לרעה על המצב הבריאותי של האוכלוסייה הכללית, אין מידע רב אודות השפעות חשיפה זו בחולים בקבוצות סיכון ספציפיות אלו, בהם ייתכן סיכון מוגבר להשפעות שליליות של חשיפה לכספית.

 

לאור זאת, בקבוצות סיכון אלו, מנהל המזון והתרופות האמריקאי ממליץ על שימוש בחומרי מילוי שאינם מכילים כספית, במידת האפשר ובהתאם לנסיבות.

 

במשך למעלה מ-20 שנים, מנהל המזון והתרופות האמריקאי בחן את הספרות הרפואית, ניטר דיווחים והשלים דיונים ציבוריים בנושא ההשפעות של אמלגם ושחרור כספית מאמלגם למילוי שיניים. למרות ששאיפה כמות קטנה של כספית אינה צפויה לגרום נזק למרבית האוכלוסיה, באלו בסיכון גבוה ייתכן סיכון מוגבר לסיבוכים רפואיים בעקבות חשיפה זו.

 

אעפ"י כן, ישנה אי-ודאות רבה בכל הנוגע להשפעות ארוכות הטווח של חשיפה לאמלגם בקבוצות ספציפיות בסיכון גבוה. קיימת אפשרות כי הכספית תומר לתרכובות אחרות בגוף וכי הצטברות כספית בנוזלי גוף ורקמות עשויה להשפיע לרעה על המצב הבריאותי.

 

מתוך הודעת ה-FDA

 

לידיעה במדסקייפ

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים

© e-Med 2022 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני