חדשות

היעילות והבטיחות של גירוי עצב הואגוס מול המשך טיפול תרופתי במבוגרים עם אפילפסיה עמידה לטיפול תרופתי (J Neurol)

18/01/2022

 

בחולים עם אפילפסיה עמידה לטיפול תרופתי ישנה תועלת לטיפול גירוי עצב וגאלי (Vagal Nerve Stimulation, או VNS), הכולל שיפור בתדירות תסמינים, ללא עליה בשיעור אירועים חריגים חמורים או הפסקת טיפול, כך עולה מתוצאות מחקר חדש שפורסמו בכתב העת Journal of Neurology.

 

ברקע למחקר מסבירים החוקרים כי VNS הינה אפשרות נוספת לטיפול בחולים עם אפילפסיה עמידה לטיפול תרופתי אשר אינם מסכימים להתערבות ניתוחית, עברו ניתוח שנכשל או אינם מתאימים לניתוח. כעת הם השלימו סקירה שיטתית ומטה-אנליזה במטרה לקבוע את השפעות טיפול VNS כתוספת לתרופות נגד-פרכוסים במבוגרים עם אפילפסיה עמידה לטיפול תרופתי.

 

חיפוש במאגרי Medline, Medline Epub Ahead of Print, Embase ו-Cochrane הוביל לזיהוי ארבעה מחקרים אקראיים ומבוקרים ושישה מחקרים תצפיתיים.

 

בהשוואה לטיפולים אחרים, בחולים שטופלו עם VNS תועדו סיכויים טובים יותר משמעותית לירידה של 50% ומעלה בתדירות פרכוסים (יחס סיכויים של 2.27, רווח בר-סמך 95% של 1.47-3.51), לירידה של 75% ומעלה בתדירות פרכוסים (יחס סיכויים של 3.56, רווח בר-סמך 95% של 1.59-7.98), לצד סיכון מופחת לנטל רב של טיפול תרופתי בנוגדי-פרכוס (יחס סיכויים של 0.36, רווח בר-סמך 95% של 0.21-0.62).

 

לא תועדו הבדלים בסיכויים להפסקת טיפול או בשיעור אירועים חריגים חמורים בין מטופלים ב-VNS ובין חולים שקיבלו טיפולים אחרים לאפילפסיה.

 

מטה האנליזה מעידה על התועלת של טיפול VNS בחולים עם אפילפסיה עמידה לטיפול תרופתי, כולל שיפור בתדירות פרכוסים ללא עליה בשיעור אירועים חריגים חמורים או הפסקות טיפול. לאור זאת, יש לשקול טיפול VNS בחולים שאינם מגיבים לטיפול בנוגדי-פרכוס ואלו שאינם מתאימים או אינם מעוניינים בהתערבות ניתוחית.

 

J Neurol, Jan 16, 2022

 

 

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2022 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני