חדשות

הנחיות ראשונות בנושא דיכאון מעורב עם מרכיב של מאניה (CNS Spectr)

17/05/2017

 

כשליש מהמבוגרים המאובחנים עם דיכאון מג'ורי סובלים מדיכאון עם מאפיינים מעורבים וככל הנראה צפויים לתוצאות טובות יותר עם טיפול אנטי-פסיכוטי מאשר טיפול נוגד-דיכאון, כך קובע פאנל בינלאומי של מומחים בהנחיות החדשות מסוגן בנושא דיכאון מעורב (Mixed Depression).

 

בחולים עם אירוע דיכאון מג'ורי עם מאפיינים מעורבים (דיכאון עם מרכיב של מאניה), נוגדי-דיכאון לרוב אינם יעילים או מביאים להחמרת מצבו של המטופל ואף עשויים להשרות מאניה או אובדנות.

 

המומחים טוענים כי מדובר בשינוי הגישה לנושא, כאשר ההמלצה היא להתייחס בצורה שונה למקרים של דיכאון מג'ורי משולב עם מאפיינים מעטים של מאניה/היפומאניה, הן מבחינת המהלך הטבעי, התוצאות הקליניות והטיפול, וייתכן כי תרופות אנטי-פסיכוטיות מסוימות מומלצות כטיפול קו-ראשון במקום טיפול מונותרפי בנוגדי-דיכאון.

 

במהדורה החמישית של ה-DSM (Diagnostic and Statistical Manual of Mental Disorders) נכלל המונח "מאפיינים מעורבים" בנוגע להפרעת דיכאון מג'ורית. הקריטריונים להפרעה כוללים נוכחות הפרעת דיכאון מג'ורית ותסמינים מתחת לסף של מאניה או היפומאניה, או תסמונת מאניה ותסמינים מתחת לסף דיכאון.

 

אין נתונים רבים בנוגע לטיפול בחולים עם דיכאון מעורב. אין טיפולים מוכחים אך למרות זאת, שליש מהמבוגרים עם דיכאון סובלים מהפרעה זו. בילדים, מאפיינים משולבים נפוצים יותר ומופיעים בלמעלה ממחצית מהמקרים.

 

ההנחיות ממליצות כי בכל החולים שטופלו בנוגדי-דיכאון בשל אירוע דיכאון מג'ורי יקפידו על ניטור אחר סימנים להתנהגות חריגה או האצה פסיכו-מוטורית. עוד הן קובעות כי השימוש בנוגדי-דיכאון בחולים עם אירוע דיכאון מג'ורי עם מאפיינים מעורבים עשוי שלא להקל על תסמיני דיכאון ואף ייתכן כי יביבא להחמרת תסמיני מאניה מתחת לסף המלווים את הדיכאון.

 

בחולים עם אירוע דיכאון עם מאפיינים מעורבים, בנוסף לטיפול נוגד-דיכאון, יש לשקול טיפול בתרופות פסיכוטרופיות אחרות בעלות יעילות מוכחת כנגד תסמיני דיכאון.

 

CNS Spectr. 2017;22:203-219

 

לידיעה במדסקייפ

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני