חדשות

שיעורי הפוגה של סוכרת מסוג 2 גבוהים יותר לאחר ניתוח מעקף קיבה לעומת ניתוח טבעת (J Clin Endocrinol Metab)

08/12/2020

 

מנתוני מחקר LABS-2 (Longitudinal Assessment of Bariatric Surgery-2) שפורסמו בכתב העת Journal of Clinical Endocrinology & Metabolism עולה כי ניתוח מעקף קיבה עדיף על ניתוח טבעת להשגת הפוגה בסוכרת מסוג 2.

 

ברקע למחקר מסבירים החוקרים כי אין נתונים רבים אודות המאפיינים הקליניים המנבאים הפוגה ממושכת וארוכת טווח בסוכרת לאחר ניתוח בריאטרי. מטרת המחקר הייתה להשוות את שיעורי סוכרת ושיעורי הפוגה בסוכרת במהלך שבע שנות מעקב לאחר ניתוח מעקף קיבה או ניתוח טבעת.

 

המחקר התצפיתי כלל חולים עם השמנה חמורה בין השנים 2006-2009, אשר השלימו הערכה שנתית למשך עד שבע שנים לאחר ניתוח מעקף קיבה או טבעת קיבה. מדגם המחקר כלל למעלה מ-2.2 מיליון חולים עם מידע אודות מצב הסוכרת הן בתחילת המחקר והן במהלך ביקור מעקב אחד נוסף, לכל הפחות.

 

שיעורי נסיגה של סוכרת עמדו על 57% (46% הפוגה מלאה, 11% הפוגה חלקית) מהחולים לאחר ניתוח מעקף קיבה, בהשוואה ל-22.5% (16.9% הפוגה מלאה, 5.6% הפוגה חלקית) לאחר ניתוח טבעת קיבה. לאחר שתי הפרוצדורות, שיעורי ההפוגה היו גבוהים יותר במשתתפים צעירים יותר ובאלו עם משך סוכרת קצר יותר, רמות C-Peptide גבוהות יותר, תנגודת לאינסולין נמוכה יותר (לפי HOMA %B) וצריכת אינסולין פחותה, כמו גם עם ירידה גדולה יותר במשקל הגוף לאחר ההתערבות הניתוחית.

 

כאשר החוקרים התמקדו בתנגודת לאינסולין הם מצאו כי בחולים לאחר ניתוח טבעת תועד סיכוי גבוה יותר להשגת נסיגה של הסוכרת במידה ונרשמה ירידה בתנגודת לאינסולין (HOMA IR) לאחר הניתוח. מצד שני, עליה במדד HOMA %B ניבאה הפוגה בחולים לאחר ניתוח מעקף קיבה.

 

לאחר תקנון להיקף הירידה במשקל, סיכויי נסיגה של סוכרת היו גבוהים כמעט פי 4 בחולים לאחר ניתוח מעקף קיבה, בהשוואה לסיכויי הפוגה בסוכרת לאחר ניתוח טבעת.

 

החוקרים מסכמים וכותבים כי בדומה למחקרים קודמים, ממצאי המחקר מעידים כי סיכויי הפוגה בסוכרת הם הגבוהים ביותר כאשר ניתוח בריאטרי זמן קצר לאחר האבחנה, בניגוד למגמה הרווחת בה ממתינים עד לכישלון טיפול תרופתי ו/או צורך בטיפול תרופתי נרחב או מתן אינסולין לאיזון גליקמי.

 

J Clin Endocrinol Metab 2020

 

לידיעה ב-MedPage Today

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני