חדשות

הגנה על חולי סוכרת מפני השפעות COVID-19 (מתוך J Diabetes Sci Technol)

29/01/2021

 

במאמר שפורסם בכתב העת Journal of Diabetes Science and Technology דנים מומחים באפשרויות הטובות ביותר להגנה על חולי סוכרת מפני סיבוכים חמורים של זיהום בנגיף הקורונה.

 

המאמר באורך 37 עמודים כוללים את כל המפגשים שנערכו במסגרת Virtual International COVID-19 and Diabetes Summit, אשר נערך במהלך חודש אוגוסט האחרון וכלל כ-800 משתתפים משש יבשות.  הנושאים שנדונו כולל את הפתופיזיולוגיה וגורמי הסיכון של COVID-19, ההשפעה של משתנים חברתיים על סוכרת ו-COVID-19 והיבטים פסיכולוגיים של המגפה בחולי סוכרת.

 

עוד הייתה התייחסות לתרופות וחיסונים, טיפול בחולי סוכרת אמבולטוריים במהלך המגפה והתפתחות שירותי טל-רפואה, טיפול בחולים מאושפזים עם סוכרת, שיקולים אתיים, ילדים, נשים הרות, כמו גם היבטים כלכליים הנוגעים לטיפול ב-COVID-19.

המאמר המקיף הנ"ל חשוב מאוד מאחר וכולל מגוון רחב של נושאים חשובים להגנה על חולי סוכרת במהלך המגפה. הדו"ח נובע לשלב בין ההיבטים השונים הללו במהלך המגפה.

 

שתי מגמות קליניות חשובות שהתפתחו כתוצאה מהמגפה הוא הפיתוח של שירותי טל-רפואה בניהול סוכרת ושימוש בניטור סוכר רציף בבית החולים. מגמות אלו צפויות להימשך גם לאחר סיום המגפה.

 

שירותי טל-רפואה, או כפי שכונו בפי רבים, טל-סוכרת, כוללים הורדת נתונים ממכשירי חולים כך שהם לא צריכים להגיע למרפאה, לשלם עבור חנייה, או לצאת מהעבודה. היתרונות של שירותים אלו אינם מוגבלים רק לחולים, כאשר הרופאים יכולים לבחון את החולה תוך הערכת הנתונים שלו, כאשר על מסך אחד מופיע החולה ובמסך צמוד לו מופיעים הנתונים שלו.

 

באשר לעליה בשימוש בניטור סוכר רציף במהלך האשפוז, הדבר נבע בעיקר מהצורך בצמצום החשיפה של צוות הסיעוד במהלך המגפה והקלה בכללי מנהל המזון והתרופות האמריקאי בנוגע לשימוש במערכות אלו. לצעד זה חשיבות רבה, שכן ניתן לזהות בצורה קלה יותר חולים במחלקה המפתחים היפוגליקמיה או היפרגליקמיה, בעיקר באלו המטופלים באינסולין.

 

בסיכומו של דבר, מגפת הקורונה סיפקה שיעורים רבים, אשר סוללים את הדרך לאפשרויות נוספות בעתיד.

 

J Diabetes Sci Technol. Published online January 21, 2021

 

לידיעה במדסקייפ

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני