חדשות

יתרונות תת-התמחות בתחום קרדיו-מטבולי (מתוך Medscape)

01/02/2021

 

במספר מרכזים בארצות הברית פותחה גישה של תחנה אחת לטיפול במגוון הרחב של הסיבוכים בחולים עם סוכרת מסוג 2 עם צוות רב-מקצועי של רופאים והמאמצים שלהם כעת צפויים להביא להקמת לפחות 20 מרכזים כאלו עד סוף שנת 2022.

 

בחולים עם סוכרת מסוג 2 תתכן פגיעה במספר איברים ע"י אותו תהליך מחלה, כולל הלב, כליות, כלי דם וכבד. עם זאת, הטיפול בחולים אלו לרוב ניתן במקטעים וללא תיאום בין רופאים בהתמחויות שונות. מומחים טוענים כי יש לשנות את הגישה ולהתמקד בכך שמדובר בחולה אחד עם מחלה אחת הפוגעת במספר איברים.

 

כיום, יש נתונים רבים והנחיות לניהול חולים עם סוכרת מסוג 2 ומחלות לב וכלי דם, אי-ספיקת לב ומחלת כליות, אך הבעיה היא ביישום. קיים פער גדול בין ההמלצות ובין היישום בפועל וכפתרון אפשרי לפער זה, מומחים החלו במודל חדש לטיפול בחולים עם סוכרת מסוג 2, בדמות מרכז קרדיו-מטבולי.

 

עיקרון התמחות קרדיו-מטבולית נשען על כך שחולים עם סוכרת מסוג 2, בעיקר אלו עם מחלות לב וכלי דם או מחלת כליות כרונית, מצויים בסיכון גבוה לסיבוכים אלו, עוברים הערכה וטיפול במרכז אחד ע"י צוות רב-מקצועי של רופאים ומטפלים. המודל מבוסס על פרוטוקולי טיפול מפורטים והליכי טיפול שאומצו באתרים אחרים במטרה להביא לשיפור במספר החולים המקבלים את הטיפול המומלץ לסיבוכים השונים של המחלה.

 

לא מדובר בלקיחת החולים מרופאי המשפחה, אלא בסיוע לרופאי המשפחה לטפל טוב יותר בחולים. רופאי המשפחה מתמודדים עם עומס רב מלכתחילה ומרכזים כאלו עשויים לסייע להם בניהול החולים בצורה טובה יותר.

 

באחד המחקרים נערכה השוואה במדדים שונים בטווח הקצר בין חולים שטופלו במרכז קרדיו-מטבולי ובין קבוצת ביקורת של חולים דומים עם סוכרת מסוג 2 אשר קיבלו טיפול סטנדרטי. במהלך המעקב שארך פחות משישה חודשים תועדה בקבוצת המטופלים במרכז קרדיו-מטבולי ירידה של כ-6 ק"ג במשקל הגוף, ירידה של כ-0.5% בריכוז המוגלובין מסוכרר, שיפור בלחץ הדם, פרופיל השומנים ומינון אינסולין, בהשוואה למצב בתחילת המחקר. בקבוצת הביקורת, השינויים היו קטנים יותר משמעותית.

 

עוד תועדו הבדלים משמעותיים בטיפול התרופתי שניתן לחולים. מרשמים משולבים לכל הטיפולים המומלצים בהנחיות ניתנו ל-41% מהחולים שטופלו במרכז הקרדיו-מטבולי, זאת בהשוואה ל-2% מהביקורות בלבד. בנוסף, עם ההתערבות הממוקדת, 57% מהחולים טופלו במעכבי SGLT-2 ו-90% טופלו באגוניסטים לקולטן ב-GLP-1, זאת בהשוואה לשיעורים של 18% ו-13%, בהתאמה, בקבוצת הביקורת.

 

הממצאים מעידים כי תכניות אלו מוצלחות מאוד ומדגימות תוצאות מבטיחות מאוד ועשויות להוביל לשיפור איכות הטיפול בחולים.

 

 

 

לידיעה במדסקייפ

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני