חדשות

פאנל מומחים ממליץ על הוספת GLP-1 לאינסולין במשלב קבוע עם העדפה לזולטופיי במטופלים באינסולין בזאלי הזקוקים להעצמת טיפול (Diabetes Ther)

16/02/2021

מאת ד''ר עמית עקירוב

 

תוספת אגוניסט לקולטן ל-GLP-1 (Glucagon-Like Peptide) עשויה להיות האפשרות הטובה ביותר להגברת הטיפול בסוכרת מסוג 2 תחת טיפול באינסולין בזאלי עם טיפול פומי, כך עולה מקונצנזוס חדש שפורסם בכתב העת Diabetes Therapy. מהנתונים עולה כי משלב קבוע באינסולין בזאלי עם אגוניסט לקולטן GLP-1 עשוי להביא להגדלת ההיענות לטיפול התרופתי.

 

במסגרת המחקר ביקשו החוקרים לבחון את הגישות להגברת טיפול בחולים עם סוכרת מסוג 2 שאינם מאוזנים תחת טיפול באינסולין בזאלי עם טיפול פומי. הם התמקדו במשלבי אינסולין בזאלי עם אגוניסטים לקולטן ל-GLP-1.

 

באמצעות שאלון Delphi שכלל 10 הצהרות ו-77 שאלות התמקדו החוקרים בהגדרת טיפול אינסולין בזאלי עם טיפול פומי וכישלון טיפול זה, גישות להגברת הטיפול, משלבים במינון-קבוע באופן כללי ומשלבים במינון קבוע של אינסולין בזאלי עם אגוניסט לקולטן ל-GLP-1. הסקר ניתן בשני סבבים לפאנל של 80 מומחי סוכרת, אשר דירגו את רמת ההסכמה עם כל פריט בסולם של 5 נקודות. קונצנזוס הוגדר מראש כאשר מעל 66% מהמשיבים הסכימו/לא-הסכימו עם נקודה מסוימת.

 

החוקרים מדווחים כי הושג קונצנזוס עבור 71 מבין 77 שאלות. הפאנל הסכים כי אין מקום לשימוש בסולפוניל-אוריאה כחלק ממשטר אינסולין בזאלי עם טיפולי פומי. כישלון טיפול באינסולין בזאלי עם טיפול פומי הוגדר כאשר לא הושגו היעדים הפרטניים של ריכוז המוגלובין מסוכרר, סוכר בצום ו/או סוכר לאחר-ארוחה. הייתה הסכמה כי היפרגליקמיה לאחר-ארוחה ו/או נוכחות היפוגליקמיה לילית או עליה במשקל מהווים קריטריונים להגדרת כישלון טיפול באינסולין בזאלי עם טיפול פומי.

 

תוספת אגוניסט לקולטן ל-GLP-1 לטיפול באינסולין בזאלי הוגדרה כאפשרות הטובה ביותר להגברת טיפול אינסולין בזאלי עם אגוניסט לקולטן ל-GLP-1.היה קונצנזוס כי שימוש במשלב קבוע של אינסולין בזאלי עם אגוניסט לקולטן ל-GLP-1 הינה אפשרות טובה להגברת ההיענות ועשויה להביא לשיפור איזון גליקמי בבטחה.

 

פאנל המומחים הסכים עם הטיעון כי משלב ביחס-קבוע של Insulin Degludec/Liraglutide (זולטופיי) עדיף על משלב Insulin Glargine/Lixisenatide (סוליקווה) לאיזון רמות הסוכר בדם, משקל הגוף והסיכון למחלות לב וכלי דם.

 

ממצאי המחקר מעידים כי אגוניסטים לקולטן ל-GLP-1 עשויים להיות האפשרות הטובה ביותר להגברת טיפול באינסולין בזאלי עם טיפול פומי בחולים עם סוכרת מסוג 2, כאשר יש מספר יתרונות למשלב ביחס-קבוע של אינסולין בזאלי עם אגוניסט לקולטן GLP-1.

 

Diabetes Ther. 2021 Feb 7

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני