חדשות

סכנות כישלון צנתור דרך העורק הרדיאלי בחולים עם תסמונת כלילית חדה (J Am Coll Cardiol)

22/02/2021

 

במאמר שפורסם בכתב העת Journal of the American College of Cardiology מדווחים חוקרים על תוצאות מחקר MATRIX, מהן עולה כי למרות עליה בשיעור הסיבוכים במקרים של כישלון צנתור כלילי בגישה רדיאלית בחולים עם תסמונת כלילית חדה, היקף העליה בסיבוכים אינו גבוה כפי ששיערו בעבר.

 

במסגרת המחקר ביקשו החוקרים לבחון את ההשפעה של החלפת נקודת הצנתור להשלמת התערבות כלילית מילעורית בחולים עם תסמונת כלילית חדה שהופנו לטיפול פולשני דרך העורק הרדיאלי או עורק המפשעה.

 

במחקר MATRIX-Access (Minimizing Adverse Hemorrhagic Events by Transradial Access Site and Systemic Implementation of Angiox) נכללו 8,404 חולים עם תסמונת כלילית חדה, אשר חולקו באקראי לצנתור בגישה רדיאלית או דרך המפשעה. התוצאים העיקריים המשולבים כללו משלב של תמותה, אוטם לבבי, או אירוע מוחי (סיבוכים קרדיווסקולאריים מג'וריים) ומשלב של סיבוכים קרדיווסקולאריים מג'וריים או דימום בדרגה 3-5 לפי סולם BARC (Bleeding Academic Research Consortium).

 

החוקרים מדווחים כיב-183 מבין 4,197 חולים (4.4%) בהם בוצע ניסיון צנתור דרך העורק הרדיאלי היה צורך להשלים את ההתערבות מכלי דם אחר (בעיקר בוצעה החלפה לצנתור דרך עורק המפשעה), זאת בהשוואה ל-108 מבין 4,207 חולים (2.6%) בהם בוצע צנתור דרך עורק המפשעה (במקרים אלו בוצעה החלפה לטובת צנתור דרך העורק הרדיאלי).

 

מניתוח רב-משתני עלה כי הסיכון לתוצאים המשולבים לא היה גבוה יותר משמעותית בקרב חולים בהם תועד כישלון צנתור בגישה רדיאלית, אל מול אלו בהם הצנתור בגישה רדיאלית צלח.

 

אירועי דמם בדרגה 3-5 לפי סיווג BARC היו נפוצים יותר בקרב חולים בהם תועד כישלון ניסיון צנתור דרך עורק המפשעה, בהשוואה לחולים בהם הצנתור דרך עורק זה הושלם בהצלחה. כישלון צנתור דרך עורק המפשעה לווה בעליה בסיכון לסיבוכים קרדיווסקולאריים מג'וריים (יחס סיכון מתוקן של 1.84, P=0.007) ובסיכון מוגבר לסיבוכים קרדיווסקולאריים מג'וריים או אירועי דמם משמעותיים (יחס סיכון מתוקן של 1.69, p=0.019), בהשוואה להשלמת הצנתור בהצלחה דרך עורק המפשעה.

 

לסיכום, מעבר מצנתור דרך העורק הרדיאלי לצנתור דרך עורק המפשעה ביטלה את התועלת מבחינת הסיכון לאירועי דמם עם צנתור בגישה רדיאלית, בהשוואה לצנתור המבוצע דרך עורק המפשעה, אך לא הובילה לעליה בסיכון לאירועים קרדיווסקולאריים מג'וריים, בהשוואה לצנתור שבוצע בהצלחה דרך העורק הרדיאלי או עורק המפשעה.

 

J Am Coll Cardiol. Published online February 15, 2021

 

לידיעה במדסקייפ

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני