חדשות

המלצות סופיות מטעם ה-USPSTF אודות בדיקות סקר לסרטן מעי גס ורקטום (JAMA)

19/05/2021

 

על-פי המלצות סופיות מטעם ה-USPSTF (US Preventive Services Task Force), יש להתחיל בהשלמת בדיקות סקר לסרטן מעי גס ורקטום מגיל 45 ולא מגיל 50 שנים במבוגרים בסיכון ממוצא בארצות הברית.

 

מדובר בהחלטה הסופית לאחר פרסום טיוטת המלצות באוקטובר 2020, אשר כעת עולה בקנה אחד עם ההמלצות של ה-American Cancer Society, אשר הורידו את גיל התחלת ביצוע בדיקות סקר לסרטן מעי גס ורקטום לגיל 45 שנים בשנת 2018.

 

המומחים מסבירים כי גיל הינו אחד מגורמי הסיכון החשובים ביותר לסרטן מעי גס ורקטום, כאשר קרוב ל-94% מכלל המקרים החדשים של סרטן מעי גס ורקטום מאובחנים במבוגרים בגיל 45 שנים ומעלה. הטיעון שתמך בהפחתת גיל התחלת בדיקת סקר לסרטן מעי גס ורקטום התבססה על מודלים שהראו כי התחלת בדיקות סקר מגיל 45 שנים מלווה בתוספת של 22 עד 27 שנות-חיים, בהשוואה להתחלת ביצוע בדיקות הסקר מגיל 50 שנים.

 

איגוד ה-USPSTF ממשיך בהמלצה על בדיקות סקר לסרטן מעי גס ורקטום בכלל המבוגרים בין הגילאים 50-75 שנים, עם הפחתת הגיל להתחלת ביצוע בדיקות הסקר מגיל 45 שנים לאור העובדה כי בשנת 2020, 11% מגידולי מעי גס ו-15% מגידולי רקטום תוארו בחולים מתחת לגיל 50 שנים.

 

מומחי ה-USPSTF ממשיכים לקבוע כי יש תועלת קטנה לבדיקות סקר לסרטן מעי גס ורקטום במבוגרים בגילאי 76-85 שנים אשר השלימו בדיקות סקר בעבר. עם זאת, ההחלטה על ביצוע בדיקות סקר בקבוצת גיל זו צריכה להתבסס על גורמי הסיכון הפרטניים לסרטן מעי גס ורקטום, מצבו הרפואי הכללי של הנבדק והעדפותיו האישיות.

 

בדומה להנחיות קודמות משנת 2016, ההמלצות העדכניות ממשיכות להציע מגוון גישות סקירה, אם כי תדירות בדיקות הסקר שונה עם כל בדיקה:

·       בדיקת דם סמוי בצואה ברגישות גבוהה או בדיקה אימונו-כימית כל שנה.

·       בדיקת דנ"א בצואה כל 1-3 שנים.

·       בדיקת CT וירטואלית כל 5 שנים.

·       סיגמואידוסקופיה גמישה כל 5 שנים.

·       סיגמואידוסקופיה גמישה כל 10 שנים עם בדיקת צואה אימונו-כימית כל שנה.

·       קולונוסקופיה כל 10 שנים.

 

המומחים מסבירים כי על-סמך העדויות, ישנן בדיקות רבות אשר יכולות לשמש כבדיקת סקר יעילה לסרטן מעי גס ורקטום.

 

JAMA 2021

 

לידיעה במדסקייפ

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני