חדשות

חיסונים כנגד קורונה אינם פוגעים בפוריות הגבר (JAMA)

22/06/2021

 

מנתונים חדשים שפורסמו בכתב העת JAMA עולה כי החיסונים המאושרים כנגד קורונה אינם פוגעים בפוריות הגבר ובכל הגברים שנבדקו לא תועדה ירידה בספירות הזרע לאחר קבלת החיסונים.

 

מאחר והשפעת החיסונים על פוריות לא נבחנה במחקרים הקליניים ולאור העובדה כי נגיף הקורונה נקשר עם ירידה במדדי הזרע, החוקרים ביקשו לבחון את מדדי הזרע לפני ואחרי מתן חיסון מבוסס רנ"א שליח כנגד נגיף הקורונה.

 

המחקר הפרוספקטיבי באוניברסיטת מיאמי כלל מתנדבים בריאים בגילאי 18 עד 50 שנים, אשר היו מיועדים לקבל את החיסון כנגד נגיף הקורונה. כל הגברים עברו בדיקות סקר מוקדמות במטרה להבטיח כי לא סבלו מבעיות פוריות. חולים עם תסמינים של נגיף הקורונה או אלו שנמצאו חיוביים בבדיקה ב-90 הימים האחרונים הוצאו מהמחקר.

 

המשתתפים סיפקו דגימת זרע לפני קבלת מנת החיסון הראשון וכ-70 ימים לאחר מנת החיסון השנייה. בדיקות זרע נערכו ע"י אנשים מיומנים ובהתאם להנחיות ארגון הבריאות העולמי.

 

בתקופה שבין 17 בדצמבר בשנת 2020 ועד 12 בינואר בשנת 2021, 45 מתנדבים (גיל חציוני של 28 שנים) גויסו למחקר.

 

מבין 45 הגברים שנכללו במחקר, 21 (46.7%) קיבלו את החיסון כנגד קורונה של חברת פייזר ו-24 (53.3%) קיבלו את החיסון של חברת מודרנה.

 

טרם קבלת החיסונים, ריכוז תאי הזרע עמד על 26 מיליון/מ"ל וספירת תאי זרע ניידים עמדה על 36 מיליון. לאחר מנת החיסון השנייה, חציון ריכוז הזרע עלה משמעותית ל-30 מיליון/מ"ל וחציון ספירת תאי זרע ניידים עמד על 44 מיליון. נפח הזרע והתנועתיות גם השתפרו משמעותית.

 

החוקרים מדווחים כי ב-8 מבין 45 גברים תועדה אוליגוספרמיה טרם החיסון (ריכוז חציוני של 8.5 מיליון תאי זרע/מ"ל). מביניהם, ב-7 גברים נרשמה עליה בריכוז הזרע לטווח התקין במהלך המעקב (חציון ריכוז של 22 מיליון תאי זרע/מ"ל) וגבר אחד נותר אוליגוספרמי. לא תועדו מקרים של גברים שפיתחו אזוספרמיה לאחר החיסון.

 

ממצאי המחקר מעידים כי לא חלה ירידה משמעותית במדדי זרע לאחר מתן חיסון מבוסס רנ"א שליח כנגד נגיף הקורונה בגברים בריאים.

 

JAMA 2021

 

לידיעה ב-MedPage Today

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני