מאמרי מערכת

לקראת הגל הרביעי: ''בקרת סוכרת הופכת קריטית יותר במהלך מגיפה'', מאמר אורח מאת פרופ' חוליו וינשטיין

25/08/2021

הזן ההודי של נגיף הקורונה מעמיד את הישראלים במצב מלחיץ. בין שבגלל מספר החולים המאומתים שעולה ובין שבעקבות השיח על סגר נוסף. בקרב סוכרתיים, המצב מעורר סטרס עוד יותר היות שלאחר הגלים האחרונים של הקורונה ראו כי סוכרתיים נמצאים במצב בקבוצת סיכון ועליהם להישמר עוד יותר. עם זאת, מחקר חדש שפורסם בכתב עת היוקרתי מראה כי סוכרתיים מאוזנים לא נמצאים בסיכון גבוה יותר לחלות במחלה קשה בקורונה.
רמות סוכר בלתי מבוקרות בדם הן מצב מסוכן בכל עת. במחקר שבוצע בנושא נבדק הקשר בין נגיף הקורונה לסוכרת ונמצא כי סוכרתיים נמצאים בסיכון גדול יותר לחלות במחלות לב, שבץ מוחי, בעיות בעיניים וסיבוכי קורונה. ממצאים אלו דורשים לשמור על ניהול הדוק וקפדני של רמת הסוכר בגוף. כמו כן, על פי נתוני המרכז לבקרת מחלות ומניעתן (CDC) אחרי מחלות לב וכלי דם, סוכרת היא המצב הבריאותי השני בשכיחותו הקשור לתוצאות קשות בקרב חולי קורונה, מה שגורם לאנשים עם סוכרת לחלות בשכיחות גבוהה יותר פי 6 בהשוואה לאנשים ללא מחלות רקע.

על אף הממצאים המטרידים, בקרת סוכרת פשוטה יכולה למנוע מצבי סיכון קשים. במחקר שנערך לאחרונה בסין, ופורסם בכתב העת היוקרתי  ,Cell Metabolism נמצא כי אצל סוכרתיים שחלו בקורונה והיו מאוזנים, שיעור התמותה היה נמוך יותר בהשוואה לסוכרתיים עם סוכרת שאינה מאוזנת. 

"סוכרת כשלעצמה מהווה גורם סיכון לתחלואה קשה יותר בקורונה והימנעות מפנייה למיון יכולה לגרום להידרדרות במצב הבריאותי, מה שעלול לגרום לתחלואה קשה יותר בקורונה, וזה משהו שאנחנו רוצים למנוע. אסור לחשוש מפנייה למרכז רפואי אם יש צורך בטיפול כדי לשלוט טוב יותר ברמות הסוכר בדם. רמות הסוכר בדם, שנשארות גבוהות לאורך זמן רב, עלולות להוביל לסיבוכים ארוכי טווח כמו מחלות לב, שבץ מוחי, מחלת כליות, נזק עצבי וכריתות גפיים, כמו גם לבעיות עיניים וראייה, כולל עיוורון. רמות בלתי מבוקרות של סוכר בדם מחלישות גם את מערכת החיסון. ישנה חשיבות גדולה לכך שאנשים עם רמת סוכר גבוהה בדם צריכים להישאר בקשר עם צוות המרפאה שלהם, והשימוש ברפואה מרחוק הינו כלי זמין ויעיל בו ניתן להימצא בקשר שוטף עם הצוות הרפואי." מסביר פרופ' חוליו ויינשטיין, ראש יחידת הסוכרת בבי"ח וולפסון ורופא סוכרת בכיר במרכז DMC לטיפול בסוכרת.

המחקר מציג כמה עקרונות חשובים בניהול הסוכרת:
1. יש לקחת תרופות באופן עקבי. כמו כן, לשמור מספיק תרופות במלאי בתנאי אחסון המצוינים על גבי האריזה. 
2. יש לבדוק את רמות הסוכר בדם לעתים קרובות באמצעות מד סוכר רציף ללא דקירות ולערוך התאמות הכרחיות לאינסולין ולדיאטה כדי לשמור על רמות בשליטה.
3. יש לנהל את רמות המתח והסטרס: ככל שהסטרס עולה, זה יכול לגרום לרמות הסוכר בדם לצאת משליטה.
4. כדי לנהל את רמות הסוכר בדם ולהימנע מלחץ מיותר, יש לשמור על רשתות תמיכה חברתיות חזקות ומערכות יחסים בריאות, להקפיד על ביצוע  פעילות גופנית - לפחות 150 דקות בשבוע, אפילו בבית, לצבור מספיק שינה, לשמור על אורח חיים רגוע הרגעות ולהשתמש בתרגולי נשימה, מודעות, מדיטציה והקשבה למוזיקה, כמובן תוך כדי הקפדה יתרה על כללי הזהירות להימנע מחשיפה לנגיף הקורונה – שמירת מרחק ועטיית מסיכה בציבור.

פרופסור חוליו וינשטיין, מנהל יחידת הסוכרת במרכז רפואי וולפסון ורופא סוכרת בכיר במרכז DMC לטיפול בסוכרת.

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים

© e-Med 2022 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני