מאמרי מערכת

סוכרת: מלחמת מאה השנים עומדת להסתיים? מאמר אורח מאת ד''ר כפיר מולקנדוב, ראש התוכנית לפיתוח המוצר לטיפול בסוכרת בחברת קדימהסטם.

02/09/2021

100 שנים לאחר גילוי האינסולין: הרפואה הרגנרטיבית פורצת דרך לריפוי סוכרת

בישראל חיים כיום כחצי מיליון חולי סוכרת ועוד כחצי מיליון טרום-סוכרתיים. על פי נתוני משרד הבריאות שישה אנשים בישראל מתים מדי יום מסוכרת ומסיבוכים ישירים שלה. אורח חיים לא בריא, המתבטא בתזונה לקויה ובחוסר פעילות גופנית מביא לעלייה מתמדת בתפוצת המחלה. כבר ב-2006 הכריז ארגון הבריאות העולמי על מחלת הסוכרת כמגפה.

מחלת הסוכרת היא מחלה כרונית המתרחשת כאשר הגוף אינו מייצר מספיק אינסולין (סוכרת מסוג 1), או כאשר הגוף אינו יכול להשתמש ביעילות באינסולין המיוצר (סוכרת מסוג 2). אינסולין מיוצר באופן טבעי בלבלב על ידי תאים מיוחדים הנקראים תאי בטא ((β, המזהים באופן רציף ובמהירות את ריכוזי הסוכר בדם ומפרישים אינסולין בהתאם: ככל שרמות הסוכר גבוהות יותר, כך משתחרר יותר אינסולין כדי לנטרל את העלייה. רמות סוכר גבוהות בדם גורמת לנזק חמור לרבות ממערכות הגוף, ובמיוחד למערכת העצבים וכלי הדם. גילויו של אינסולין בשנת 1921 הפך את הסוכרת מסוג 1 למחלה ניתנת לטיפול ולא סופנית. למעשה, חלק גדול מחולי הסוכרת (כל חולי סוכרת סוג 1 וכ30% מחולי סוכרת סוג 2) תלויים בהזרקות אינסולין לצורך איזון רמת הסוכר.

100 שנים מאוחר יותר, טיפול בהזרקת אינסולין הוא עדיין הטיפול המקובל כיום בחולי סוכרת. יחד עם זאת, חל שיפור משמעותי בשליטה על תזמון פעילות האינסולין, דבר המספק מענה לצורכי המטופלים, כמו אינסולין מהיר הפועל בתוך 10-20 דקות מרגע ההזרקה וכן אינסולין שפעיל לטווח ארוך. בנוסף, ישנם כיום סוגים רבים של אמצעים להזרקה או להזלפה של אינסולין, החל ממזרקים מיוחדים, משאבות אלחוטיות ואפילו משאבות אוטומטיות. כמו כן,  מחקרים רבים בחנו את האפשרות של השתלת איברים כפתרון למחלת הסוכרת.

ניתן לראות כי למרות החידושים הרבים בתחום, פתרונות אלו נותנים מענה חלקי ולא מספק למלחמה היום-יומית בסוכרת.

עם זאת, בשנים האחרונות חלה פריצת דרך משמעותית בתחום הטיפול באמצעות הזרקת תאי גזע בריאים לאזורים חולים בגוף, במחלות כרוניות וניווניות. מתוך ניסיון זה התגלה כי הפתרון מראה יעילות גם למחלת הסוכרת באמצעות הנדסת הרקמות ורפואה רגנרטיבית. באמצעות טכנולוגיות חדשניות ופורצות דרך, ניתן כיום לספק מענה לבעיה העולמית של מחסור באיברים להשתלה ואף למזער את בעיית דחיית האיברים המושתלים בגוף המטופל ללא צורך בטיפולים מדכאי חיסון. על ידי כך, ייעלם הצורך הרפואי בתרומת איברים והנגשת הטיפול תתאפשר למיליוני חולים.

הנדסת רקמת לבלב מתבצעת באמצעות שימוש ב'חומר הגלם' הביולוגי של תאי גזע פלוריפוטנטיים. למעשה, לתאים אלו יכולת מרשימה של התחלקות, כך שניתן לייצר מהם כמויות גדולות של תאים לשימוש בתהליך ייצור הרקמה. בנוסף, לתאים יכולת להפוך, על ידי הקניית האות המתאים, לכל סוג תא, לבלב, כבד, עצב וכו'. כך, בתהליך ייצור מורכב, המחקה את ההתפתחות הטבעית של הלבלב, ניתן כיום לייצר במעבדה מיליארדי תאי לבלב המפרישים אינסולין תוך חודש אחד בלבד. מכיוון שחומר המקור בלתי נדלה ניתן לייצר מאות אלפי מנות לטיפול בחולים.

לאחר ייצור רקמת הלבלב, לא ניתן להשתיל אותה ללא הגנה מפני מערכת החיסון. בכדי להימנע מדיכוי של מערכת החיסון בצורה כללית, ישנן כמה אפשרויות פעולה, כשהפשוטה ביניהן, היא ליצור הפרדה בין הרקמה לבין בגוף, על מנת למנוע את דחיית שתל. על ידי שימוש במעטפת המאפשרת את המעבר של חומרי מזון בין התאים לגוף אך מונעת את חדירת תאי מערכת החיסון, ניתן למנוע את השימוש בתרופות מדכאות חיסון.

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים

© e-Med 2022 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני