חדשות

טיפול בפורסיגה עשוי לשפר תסמיני אי-ספיקת לב עם מקטע פליטה שמור של חדר שמאל (מתוך כנס ה-HFSA)

18/09/2021

 

טיפול ב-Dapagliflozin (פורסיגה) לווה בשיפור תסמיני אי-ספיקת לב עם מקטע פליטה שמור של חדר שמאל, כך עולה מנתוני מחקר PRESERVED-HF שהוצגו בכנס ה-Heart Failure Society of America.

 

מחקר PRESERVED-HF היה מחקר אקראי, כפל-סמיות, שכלל 324 חולים (גיל חציוני של 70 שנים, 57% נשים) עם אי-ספיקת לב עם מקטע פליטה שמור של חדר שמאל, אשר חולקו באקראי לטיפול בפורסיגה במינון 10 מ"ג ביום או פלסבו למשך 12 שבועות.

 

בכל החולים שנכללו במחקר תועד מקטע פליטה של חדר שמאל של 45% ומעלה עם לפחות אחד מהבאים: אשפוז לאחרונה עקב אי-ספיקת לב או ביקור רפואי דחוף עם קבלת טיפול תוך-ורידי במשתנים, עליה בלחץ המילוי בצנתור לב ימני או שמאלי, או מחלת לב מבנית בבדיקת אקו-לב. בכל המשתתפים תועדו תסמינים בדרגה II-IV לפי סולם NYHA (New York Heart Association) למרות טיפול תרופתי סטנדרטי.

 

מהנתונים עולה כי הטיפול בפורסיגה סייע להקלה בתסמינים ובמגבלות גופניות של כלל קבוצות החולים עם אי-ספיקת לב ומקטע פליטה שמור של חדר שמאל, ללא תלות באבחנה קודמת של סוכרת או מקטע הפליטה של חדר שמאל. יתרה מזאת, החוקרים חישבו כי מספר החולים הנדרש לטיפול עמד על 9 בלבד להשגת שיפור משמעותי קלינית במצב הבריאותי לאחר 12 שבועות.

 

המחקר כלל חולים שהשלימו מבחן מרחק הליכה בשש דקות בתחילת המחקר של 244 מטרים בלבד, כאשר בקרב מטופלים בפורסיגה נרשמה עליה של 20.1 מטרים מעבר לפלסבו, לאחר 12 שבועות טיפול (p=0.007).

 

לאחר 12 שבועות טיפול, סיכום מדד Kansas City Cardiomyopathy Questionnaire (KCCQ) היה גבוה יותר ב-5.8 נקודות בחולים שחולקו באקראי לטיפול בפורסיגה, בהשוואה לפלסבו (p=0.001).

 

הטיפול בפורסיגה לא לווה בהשפעה משמעותית על רמות NTproBNP, המוגלובין מסוכרר, או לחץ דם סיסטולי. עם זאת, תועדה ירידה מתונה של 0.72 ק"ג במשקל הגוף לאחר 12 שבועות טיפול בפורסיגה, לעומת פלסבו. החוקרים מדגישים את העובדה כי הטיפול בפורסיגה לווה בשיפור בתסמינים, למרות שלא תוארה השפעה על פפטידים נטריאורטיים.

 

ממצאי המחקר עולים בקנה אחד עם מחקרים גדולים אחרים שתמכו בתועלת של מעכבי SGLT-2 בחולי אי-ספיקת לב והובילו את מנהל המזון והתרופות האמריקאי לאשר את Dapagliflozin ו-Empagliflozin לטיפול באי-ספיקת לב עם מקטע פליטה ירוד של חדר שמאל.

 

מתוך כנס ה-HFSA

 

לידיעה ב-MedPage Today

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני