חדשות

שירותי טל-רפואה למעקב אחר דיאליזה ביתית עשויים להגן על החולים מפני הדבקה בנגיף (American Journal of Nephrology)

05/05/2020

 

בעידן מגפת COVID-19, הדרך הטובה ביותר להגן על חולים עם אי-ספיקת כליות עשויה להיות בדמות דיאליזה ביתית עם מעקב אחר החולים באמצעות שירותי טל-רפואה, כך עולה מדו"ח חדש שפורסם בכתב העת American Journal of Nephrology.

 

במאמר שפורסם בעיתון מומחים ממספר מרכזים תיארו תכנית בה הדריכו חולים כיצד להשלים טיפולי דיאליזה בבית, עם ביקורת חודשית באמצעות רפואה מרחוק ודגימות דם שנערכו באמצעות לוקח דמים שהגיע לביתם של החולים.

 

הכותבים מסבירים כי ככל שחולים אלו נותרים בביתם זמן ארוך יותר, כך הסיכון להתפתחות תסמינים חמורים של COVID-19 קטן יותר. הם ניסו כמיטב יכולתם לספק לחולים אלו תחת טיפולי דיאליזה ביתית את אפשרות טל-רפואה כך שלא יידרשו להגיע למרכזי דיאליזה שם עלולים להיחשף לנגיף.

 

מבין 80 חולי דיאליזה פריטונאלית בבית החולים, למעלה מ-80% ניצלו פלטפורמה מבוססת-ענן המשתפת מידע אודות הדיאליזה ומאפשרת לנפרולוגים ואנשי צוות אחרים לעקוב אחר המידע בכל טיפול דיאליזה.  למעלה מ-90% מחולי הדיאליזה משלימים את הביקור החודשים דרך שירותי טל-רפואה, כך שאינם נדרשים להגיע לבית החולים.

 

לצד יצירת הקשר עם מעבדה השולחת לוקח דמים לביתם של החולים, נוצר גם קשר עם חברת שליחים השולחת אדם מבית החולים לאסוף את התרופות ולהעבירן לחולה.

 

מאחר ונראה כי מדובר בגישה טובה בעידן COVID-19, מומחים תוהים מה יהיה לאחר חלוף המגפה. למרות שניתן ללמוד רבים מצילומי וידאו, אין תחליף למגע אדם ומפגש עם רופא עשוי להוביל להסבר מדוע החולה סובל מנפיחות או חום. יש גם להמתין ולראות כיצד יישום אמצעים אלו ישפיע על התוצאות בטווח הארוך.

 

American Journal of Nephrology, online April 28, 2020

 

לידיעה במדסקייפ

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני