חדשות

שכיחות גבוהה של תסמינים בנשים עם סרטן שחלות בשלב מוקדם ובסיכון גבוה (Obstetrics & Gynecology)

17/01/2022

 

למעלה מ-70% מהנשים עם אבחנה של סרטן שד אפיתיליאלי בשלב מוקדם ובסיכון גבוה מדווחות על תסמינים משנית לממאירות, עם מספר תסמינים גדול יותר בנשים עם גידולים גדולים יותר, כך עולה מתוצאות מחקר חדש שפורסמו בכתב העת Obstetrics & Gynecology.

 

במסגרת המחקר ביקשו החוקרים לבחון את ההתייצגות, המאפיינים והמשמעות הפרוגנוסטית של תסמינים בנשים עם סרטן שד אפיתליאלי בשלב מוקדם ובסיכון גבוה. הם השלימו הערכה רטרוספקטיבית של הרשומות הרפואיות של כלל הנשים שלקחו חלק במחקר בשלב III (GOG 157). כל הנשים עברו ניתוח בשל סרטן שחלות אפיתליאלי בשלב מוקדם ובסיכון גבוה (שלב IA-IB ודרגה 3, או שלב IC או II).

 

מבין 419 נשים שעברו הערכה לנוכחות תסמינים, ב-301 נשים (72%) דווח על לפחות תסמין אחד על-רקע הממאירות ו-118 נשים (28%) היו א-תסמיניות אך בבדיקה זוהתה מסה. ב-40% מהנשים דווח על תסמין יחיד, כאשר ב-32% דווח על שני תסמינים, או יותר.

 

מבין הנשים עם לפחות תסמין אחד על-רקע המחלה הממארת, התסמינים הנפוצים ביותר כללו כאבי בטן ואגן (31%) ועליה בהיקף הבטן או מלאות (26%).

 

מבין כלל הנשים במחקר, ב-23% מהנשים עם גידולים בגודל של עד 10 ס"מ, ב-27% מאלו עם גידולים של 10-15 ס"מ וב-46% מהנשים עם גידולים גדולים מ-15 ס"מ תועדו מספר תסמינים על-רקע הגידול הממאיר (p<0.001).

 

החוקרים לא זיהו הבדלים משמעותיים בהתייצגות התסמינים על-פי גיל החולה, שלב המחלה, או הסוג ההיסטולוגי של הגידול.

 

מהנתונים עולה כי אין קשר בין נוכחת תסמינים בעת אבחנת הממאירות ובין סיכוי ההישנות או ההישרדות של נשים עם סרטן שחלות אפיתליאלי בשלב מוקדם ובסיכון גבוה.

 

החוקרים מסכמים וכותבים כי למעלה מ-70% מהנשים עם סרטן שחלות אפיתליאלי בשלב מוקדם ובסיכון גבוה מתייצגות עם לפחות תסמין אחד משנית לממאירות, כאשר התסמינים הנפוצים ביותר כוללים כאבי בטן או אגן. שיעור הנשים עם תסמינים ומספר התסמינים עלה עם עליה בגודל הגידול.

 

Obstetrics & Gynecology: January 6, 2022

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2022 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני