חדשות

ניתוח אנדוסקופי של דרכי האוויר עשוי להקל על קוצר נשימה בחולים עם היצרות דרכי נשימה (JAMA Otolaryngol Head Neck Surg)

27/08/2016

 

ניתוח אנדוסקופי של דרכי האוויר עשוי להביא לשיפור משמעותי בקוצר הנשימה בחולים עם LTS (Laryngotracheal Stenosis), כך מדווחים חוקרים במאמר חדש שפורסם בכתב העת JAMA Otolaryngology-Head & Neck Surgery. 

 

מטרת טיפול ניתוחי אנדוסקופי היא להקל על חסימת דרכי אוויר ולהביא להקלה בתסמינים, תוך שמירה על איכות החיים של החולים. כעת החוקרים בחנו מדדים אקוסטיים ואירו-דינאמיים (לפי סולם PAS, או Phonatory Aerodynamic System) ואיכות חיים הקשורה בקוצר נשימה ובקול.

 

מדגם המחקר כלל 14 מבוגרים שהשלימו ניתוח אנדוסקופי של דרכי האוויר בשל LTS. החוקרים מציינים כי מערכת PAS אינה מאפשרת לבחון תנגודת בדרכי האוויר מתחת לגלוטיס.

 

ממוצע מדדי V-RQOL (Voice-Related Quality of Life) השתפר משמעותית מ-74.3 בתחילת המחקר ל-85.5 לאחר טיפול אנדוסקופי (בסולם של 0-100). לפני הניתוח, שבעה חולים תועדו עם מדדים נמוכים מ-80 (חריג); לאחר הפרוצדורה, בשלושה חולים עדיין המדדים היו חריגים וב-11 חולים המדדים עמדו על 80 ומעלה (79%).

 

מדדי CAPE-V (Consensus Auditory-Perceptual Evaluation of Voice) החמירו לאחר ניתוח, אך השינוי הגיע רק ל-4.5 נקודות (בסולם של 0-100 נקודות) ולא היה מובהק סטטיסטית.

 

מדד קוצר הנשימה השתפר משמעותית מ-26.86 בתחילת המחקר ל-6.57 לאחר הניתוח ומדדי CCQ (Clinical COPD Questionnaire) השתפרו משמעותית מ-3.2 ל-1.0.

 

בחולים תועד עוד שיפור בתנגודת הלרינקס, אך לא חלו שינויים משמעותיים בהערכת איכות הקול.

 

ממצאים אלו תומכים בהכללת סקרי איכות חיים על-רקע קוצר נשימה בהערכה הסדירה של חולים עם LTS במטרה לסייע בהערכת התועלת הניתוחית וקבלת החלטות באשר לצורך בניתוח שני.

 

JAMA Otolaryngol Head Neck Surg 2016

 

לידיעה במדסקייפ

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני