חדשות

תאומים זהים, מהלך שונה: הבדלים בין תאומים במהלך הקליני של זיהום בנגיף הקורונה (Ann Intern Med)

17/12/2020

 

אני אחים תאומים באיטליה פיתחו תסמינים של COVID-19 באותו יום במהלך חודש מרץ. לאור הרקע הגנטי הדומה וההתייצבות הדומה, הרופאים המטפלים סברו כי המהלך הקליני בשני המקרים יהיה זהה. עם זאת, כפי שתואר בכתב העת Annals of Internal Medicine, שני החולים הציגו מהלך שונה מאוד האחד מהשני.

 

האחים היו בני 60 שנים והוגדרו כתאומים זהים בשל המראה והמאפיינים החיצוניים שלהם. בשני המקרים לא היה ידוע על גורמי סיכון למחלות לב וכלי דם ומדד מסת הגוף של שניהם עמד על 26.

 

לאחר 10 ימים של תסמינים, כולל חום, גודש אפי, עייפות, קוצר נשימה ויובש בפה, התאומים אושפזו בתמונה של דלקת ריאות אינטרסטיציאלית קלה. שני החולים טופלו בחמצן, פראצטמול, Hydroxychloroquine, Darunavir/Cobicstat ו-Enoxaparin במינון מונע.

 

אח אחד שהה באשפוז במשך 12 ימים והחלים ללא סיבוכים, בעוד שהאח השני פיתח מחלה חמורה ונדרש להנשמה מלאכותית. באח שפיתח מחלה חמורה תועדה עליה פרוגרסיבית בספירת תאים לבנים ורמות CRP עם עליה משתנה בחום הגוף. יתרה מזאת, לאחר שלושה ימים של הנשמה לא-יעילה הוא הועבר ליחידת טיפול נמרץ ושם הונשם. החולה פיתח הלם ספטי עקב זיהום בחיידק אנאירובי עם צורך בוזופרסורים, אנטיביוטיקה, סטרואידים ו-4 ימי הנשמה מלאכותית.

 

לאחר האשפוז ביחידת טיפול נמרץ, האח שפיתח מחלה חמורה נותר באשפוז למשך 17 ימים. לאחר השחרור מבית החולים החלמתו הייתה איטית, אך הסתיימה בהחלמה מלאה, ללא סיבוכים ארוכי-טווח.

 

הרופאים זיהו לפחות הבדל אחד בין שני האחים: האח שפיתח מחלה קלה היה נשוי, בעוד שהאח שפיתח מחלה חמורה לא היה נשוי. עם זאת, פרט לכך היו מאפיינים רבים שהיו דומים בין האחים. שניהם התגוררו באותה כתובת ועבדו באותו מקום לתיקון אופנועים. ניטור המגעים שלהם זיהה אחד מהלקוחות שלהם כמקור ההדבקה האפשרי בזיהום. יתרה מזאת, משטר החיסונים של שני האחים היה דומה, כמו גם הרגלי התזונה שלהם.

 

בשורה התחתונה, החוקרים כותבים כי הסיבה להבדלים במהלך המחלה בין שני האחרים עדיין אינה ידועה. הם מקווים כי בירור נוסף (גנטי, אפיגנטי, מטבולי, אימונולוגי ומיקרוביולוגי) יסייע בהבנה טובה יותר של המנגנונים הפתופיזיולוגיים של COVID-19.

 

מקרה זה מעיד כי גנטיקה אינה בהכרח עומדת בבסיס ההבדלים בחומרת COVID-19.

 

Ann Intern Med. Published online December 8, 2020

 

לידיעה במדסקייפ

 

 

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני