חדשות

טיפול נוגד-קרישה במינון מלא מפחית את הצורך בחיבור למכונות הנשמה של חולים עם COVID-19 (מתוך ה-NIH)

24/01/2021

 

מתן טיפול נוגד-קרישה במינון מלא נמצא עדיף על טיפול במינון מניעתי נמוך בהפחתת הצורך בתמיכה באיברים חיוניים, דוגמת חיבור למכונת הנשמה, בחולים שאושפזו עם COVID-19 בחומרה בינונית, כך עולה מנתונים שפורסמו מטעם ה-National Institutes of Health.

 

החוקרים מדווחים כי מדובר בממצאים חשובים עבור חולים מאושפזים עם COVID-19, כאשר מתן מינון מלא של נוגדי-קרישה בחולים אלו הוביל לשיפור התוצאות עם מגמה של הפחתת שיעורי התמותה.

 

החוקרים מסבירים כי ישנם מספר טיפולים המובילים לשיפור התוצאות, אך אין טיפולים רבים המפחיתים את התמותה של חולים אלו ולכן מקווים כי הממצאים יאושרו כאשר מכלול הנתונים יהיה בידיהם.

 

לאור הדיווחים על סיכון מוגבר לקרישי דם ודלקת בקרב חולים עם COVID-19 וסיכון לסיבוכים דוגמת אי-ספיקה נשימתית, התקפי לב ואירועים מוחיים, מקומות שונים אימצו פרוטוקולים שונים לטיפול בנוגדי-קרישה ונדרשו נתונים אקראיים להערכת תוצאות טיפול במינונים גבוהים של נוגדי-קרישה בחולים מאושפזים.

 

הממצאים הנוכחיים מבוססים על שלושה מחקרים קליניים – REMAP-CAP, ACTIV-4 ו-ATTACC – להערכת הבטיחות והיעילות של טיפול נוגד-קרישה במינון מלא לטיפול בחולים עם מחלה בדרגה בינונית או קריטית, אשר  אושפזו עם COVID-19, בהשוואה למינון נמוך יותר המשמש למניעת קרישי דם בחולים מאושפזים.

 

בחודש שעבר, שלושת המחקרים השהו את הגיוס של חולים עם מחלה קריטית לאחר תוצאות שהעידו כי טיפול נוגד-קרישה במינון מלא שניתן ביחידת טיפול נמרץ לא הדגים תועלת ועשוי להוביל לסיבוכים בחלק מהחולים.

 

מנתונים שנאספו אודות למעלה מ-1,000 חולים עם COVID-19 בדרגה בינונית עלה כי מינונים מלאים של LMWH (Low Molecular Weight Heparin) או UFH (Unfractionated Heparin) היו עדיפים על מינון מניעתי נמוך מבחינת התוצא העיקרי של צורך בהנשמה או התערבויות לתמיכה באיברים אחרים שלושה שבועות לאחר ההקצאה האקראית.

 

שיעורים אלו ענו על הסף המוגדר מראש של סבירות של 99% לעדיפות והגיוס למחקר הופסק. אין ספק כי סוגיית הבטיחות נלקחה בחשבון בהחלטה הנ"ל, כאשר מאזן סיכון/תועלת היה ברור מאוד.

 

התוצאות אינן נוגעו לחולים עם התוויה קודמת לנוגדי-קרישה, אשר לא נכללו במחקרים.

 

הנתונים אודות 1,000 חולים נוספים צפויים להיבחן והנתונים יפורסמו בחודשים הקרובים. עם מספר גדול יותר של חולים עם COVID-19 הנדרשים לאשפוז בבתי חולים, התוצאות עשויות לסייע בהפחת העומס על יחידות טיפול נמרץ ברחבי העולם.

 

החוקרים כותבים כי הם מאמינים כי טיפול נוגד-קרישה במינון מלא הינה גישה יעילה בשלב מוקדם של המחלה. על-בסיס התוצאות שנאספו עד כה, בחולים שהיו קשים מאוד בעת הגיוס למחקר לא הייתה תועלת אמיתית ויש לוודא כי מזהים את החולים המתאימים בשלב מוקדם של המחלה.

 

מתוך ה-NIH

 

לידיעה במדסקייפ

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני