חדשות

הנחיות חדשות למניעה וטיפול בתרומבואמבוליזם ורידי בחולי סרטן (Blood Advances)

04/03/2021

 

איגוד ה-American Society of Hematology פרסם הנחיות חדשות למניעה וטיפול בתרומבואמבוליזם ורידי בחולי סרטן, אשר פורסמו בכתב העת Blood Advances.

 

פאנל המומחים התבסס על סקירות עדויות בספרות וקבע מספר המלצות, כולל המלצה להימנע מכל טיפול על-פני מתן טיפול מניעתי פראנטרלי בחולים אמבולטוריים תחת טיפול כימותרפי בהם נקבע כי הסיכון לתרומבואמבוליזם ורידי הוא נמוך. בחולים בכל דרגת סיכון לתרומבואמבוליזם ורידי הומלץ להעדיף אי-מתן כל טיפול למניעת תרומבואמבוליזם ורידי על-פני טיפול פומי באנטגוניסטים לוויטמין K.

 

ההנחיות כוללות גם המלצות מותנות למתן טיפול מונע עם נוגדי-קרישה פומיים ישירים, Apixaban או Rivaroxabn, או להימנע מטיפול מונע בחולים אמבולטוריים בסיכון בינוני ולהעדיף נוגדי-קרישה פומיים ישירים על-פני אי-מתן טיפול בחולים בסיכון גבוה לתרומבואמבוליזם ורידי.

 

ההמלצות למתן טיפול מונע בחולים בסיכון נמוך, בינוני וגבוה לתרומבואמבוליזם ורידי מבוססות על עדויות בדרגת ודאות מתונה וההמלצה לאי-מתן טיפול מונע על-פני מתן טיפול פומי באנטגוניסטים של וויטמין K הינה המלצה חזקה המבוססת על ודאות נמוכה מאוד בעדויות לתועלת, אך סבירות גבוהה לנזק.

 

פאנל המומחים קבע המלצה חזקה, על-סמך עדויות בדרגת ודאות מתונה, כי יש להעדיף מתן LMWH (Low Molecular Weight Heparin) על-פני UFH (Unfractionated Heparin) כטיפול הראשוני בתרומבואמבוליזם ורידי בחולי סרטן ומציעים, על-סמך עדויות בדרגת ודאות נמוכה מאוד, להעדיף LMWH על-פני Fondaparinux במקרים אלו.

 

מעבר למניעה ראשונית בחולים אמבולטוריים ומאושפזים וטיפול ראשוני בתרומבואמבוליזם ורידי, ההנחיות גם מתייחסות למניעה ראשונית בחולים עם ממאירות עם צנתר ורידי מרכזי, טיפול לתרומבואמבוליזם ורידי בחולים כירורגיים עם סרטן, טיפול קצר-טווח לתרומבואמבוליזם ורידי וטיפול ארוך-טווח לתרומבואמבוליזם ורידי.

 

ההנחיות מטעם ASH דומות במובנים רבים לקווים מנחים אחרים, אך עם מספר הבדלים, המדגישים את העדר הנתונים במצבים שונים ואת הצורך בהשלמת מחקרים נוספים.

 

 Blood Advances 2021

 

לידיעה במדסקייפ

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני