חדשות

טיפול ביולוגי למחלת מעי דלקתית מלווה בשיפור תפקוד מיני (מתוך הכנס השנתי מטעם ה-American College of Gastroenterology)

09/01/2022

 

בחולים עם מחלת מעי דלקתית שהגיבו לטיפול ביולוגי חל שיפור בהפרעות בתפקוד מיני, כך עולה מנתונים שהוצגו במהלך הכנס השנתי מטעם ה-American College of Gastroenterology.

 

ברקע למחקר מסבירים החוקרים כי מחקרים קודמים דיווחו על הפרעה משמעותית בתפקוד המיני בחולים עם מחלת מעי דלקתית, אך אין נתונים רבים אודות השינוי בתפקוד המיני לאורך זמן או עם טיפול תרופתי. מטרתם כעת הייתה לעקוב אחר השינויים בהפרעה בתפקוד מיני לאורך הזמן באמצעות מדדי MSDS (Male Sexual Dysfunction Scale) ו-FSDS (Female Sexual Dysfunction Scale) באופן ספציפי בחולים שהחלו טיפול כנגד מחלת מעי דלקתית בתרופות ביולוגיות או בתרופות מולקולה-קטנה.

 

מדגם המחקר כלל 123 חולים (44% נשים), מהם 42% עם מחלת קרוהן ו-58% עם קוליטיס כיבית. באשר לטיפול, 39% מהחולים החלו טיפול במעכבי TNF, 32% החלו טיפול במעכבי IL-12/23, 28% החלו טיפול במעכבי אינטגרין ו-2% החלו טפול במעכבי JAK.

 

סקרים שנערכו בתחילת המחקר וחודשיים וחצי שנה לאחר התחלת הטיפול שימשו לאיסוף נתונים. מבין 123 חולים שהשלימו את הסקר בתחילת המחקר, 89 השלימו את הסקר השני ו-74 השלימו את הסקר השלישי.

 

מתוצאות מוקדמות עלתה קורלציה משמעותית בין הפרעה בתפקוד מיני ובין פעילות מחלה קלינית (P<0.001), דיכאון (p<0.001), מוגבלות (p<0.001) ומדדי איכות חיים (p<0.001).

 

מבין למעלה ממחצית מהחולים עם שיפור משמעותי במדדי פעילות מחלת המעי עם טיפול תועד שיפור במדדי MSDS (P=0.006) ו-FSDS (p=0.041). עם זאת, ממצא זה לא תועד בקרב חולים שלא הגיבו לטיפול התרופתי.

 

החוקרים מסבירים כי ממצאי המחקר מסייעים להבין טוב יותר את הקשר בין הפרעות בתפקוד מיני, פעילות המחלה ותגובה לטיפול בחולים עם מחלת מעי דלקתית.

 

מתוך הכנס השנתי מטעם ה-American College of Gastroenterology

 

לידיעה ב-Healio

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2022 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני