חדשות

מחלת כבד שומני עשוי לנבא הישנות פרפור פרוזדורים לאחר אבלציה (J Am Coll Cardiol EP)

18/08/2020

 

מנתונים חדשים עולה כי מחלת כבד שומני שאינה על-רקע צריכת אלכוהול (Nonalcoholic Fatty Liver Disease, או NAFLD) הינה גורם סיכון בלתי-תלוי להישנות פרפור פרוזדורים לאחר אבלציה לטיפול בהפרעת הקצב.

 

במסגרת המחקר ביקשו החוקרים לבחון את הקשר בין NAFLD ובין הישנות הפרעת הקצב לאחר אבלציה של פרפור פרוזדורים וכן לקבוע את ההשפעה של שלב מחלת הכבד על התוצאות.

 

לצורך כך, החוקרים השלימו מחקר רטרוספקטיבי שכלל 267 חולים שהופנו לאבלציה כנגד פרפור פרוזדורים, מהם 89 חולים אובחנו עם NAFLD לפני האבלציה ולהם התאימו החוקרים 178 ביקורות ללא NAFLD (יחס 1:2) על-פי גיל, מין, מדד מסת גוף, מקטע פליטה וסוג פרפור פרוזדורים. החולים היו במעקב לזיהוי הישנות הפרעת הקצב לאורך מעקב ממוצע של 29 חודשים.

 

מהנתונים עולה כי הישנות הפרעת הקצב תועדה ב-50 חולים (56%) עם NAFLD, בהשוואה ל-37 חולים (21%) ללא NAFLD. נפח שומן אפיקרדיאלי נמדד באמצעות בדיקת CT והיה גדול יותר באופן מובהק סטטיסטית בקרב חולים עם NAFLD (248 לעומת 223 מ"ל, p=0.01). במודלים מתוקנים לדום נשימה בשינה, מדד מסת גוף, אי-ספיקת לב, סוג פרפור פרוזדורים וגודל פרוזדור שמאל, אבחנה של מחלת כבד שומני שאינה על-רקע צריכת אלכוהול לוותה בסיכון מוגבר להישנות הפרעת הקצב (יחס סיכון של 3.010, p<0.0001).

 

החוקרים מסכמים וכותבים כי ממצאי המחקר מעידים על קשר בין NAFLD ובין עליה בשיעורי הישנות פרפור פרוזדורים לאחר אבלציה.

 

J Am Coll Cardiol EP. Published online August 12, 2020

 

לידיעה במדסקייפ

 

 

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני