חדשות

אין תועלת למתן ויטמין D כנגד זיהום בנגיף הקורונה בדרגה בינונית-עד-חמורה (JAMA)

19/02/2021

 

פחות משבוע לאחר שפורסם בכתב העת JAMA Network Open מאמר לפיו מחקר קטן לא זיהה תועלת לאבץ או וויטמין C כנגד זיהום קל בנגיף הקורונה מדווחים חוקרים בכתב העת JAMA על תוצאות מחקר חדש, מהן עולה כי גם למנה יחידה של ויטמין D אין כל השפעה משמעותית על זיהומים בנגיף הקורונה בדרגה בינונית-עד-חמורה.

 

החוקרים גייסו למחקר מבוגרים מסאו פאולו אשר אושפזו בשל נגיף הקורונה, אך לא נדרשו להנשמה מלאכותית או אשפוז ליחידת טיפול נמרץ בעת הגיוס למחקר. מחצית מבין 240 המשתתפים במחקר חולקו באקראי לקבלת מנה יחידה של 200,000 יחידות בינלאומיות של וויטמין D, אשר ניתנו בנוסף לטיפול הסטנדרטי, בעוד שהמחצית השניה של המשתתפים במחקר נכללו בקבוצת הפלסבו. שלושה חולים הוצאו מניתוח התוצאות לאחר שהסירו הסכמתם להשתתף במחקר.

 

טרם מתן ויטמין D, רמת ויטמין D הממוצעת עמדה על 21.2 ננוגרם/מ"ל בקבוצת ההתערבות ועל 20.6 ננוגרם/מ"ל בקבוצת הפלסבו (ערך של 20 ננוגרם/מ"ל מוגדר כתקין). רק כרבע מהמשתתפים סבלו מחסר חמור של הוויטמין.

 

המשתתפים היו בגיל ממוצע של 56.2 שנים והם סווגו באקראי לאחת הזרועות כ-10 ימים לאחר הופעת התסמינים וכ-1.4 ימים לאחר אשפוזם.

 

מהנתונים עולה כי כל התוצאים העיקריים והמשניים לא הדגימו הבדל מובהק סטטיסטי. שיעורי התמותה באשפוז עמדו על 7.6% בקבוצת ההתערבות ועל 5.1% בקבוצת הפלסבו (p=0.43), שיעורי האשפוזים ליחידת טיפול נמרץ לאחר הגיוס למחקר עמדו על 16% לעומת 21.2% (p=0.30) ושיעור החולים שנדרשו להנשמה מלאכותית עמד על 7.6% לעומת 14.4% (p=0.09).

 

בקרב חולים שנדרשו להנשמה מלאכותית, לא תועדו הבדלים משמעותיים במשך ההנשמה המלאכותית בין זרוע ההתערבות וזרוע הפלסבו (בממוצע, 15.0 ימים לעומת 12.8 ימים, p=0.69).

 

במאמר מערכת שהתייחס למחקר דווח כי למרות שהתוצאות אינן תומכות במתן ויטמין D כנגד נגיף הקורונה, ואעפ"י שמדובר במחקר האקראי, כפל-סמיות, מבוקר-פלסבו, הגדול ביותר להערכת הוויטמין עד כה, למחקר יש מגבלות רבות.

 

JAMA 2021

 

לידיעה ב-CIDRAP

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני