חדשות

היסטוריה משפחתית של סוכרת עשויה להביא לעליה בסיכון למחלת כבד שומני (Journal of Diabetes and its Complications)

12/01/2022

 

בקרב מטופלים עם היסטוריה משפחתית של הורה, אח או ילד עם סוכרת תועד סיכון מוגבר להתפתחות מחלת כבד שומני שאינה על-רקע צריכת אלכוהול (Nonalcoholic Fatty Liver Disease, או NAFLD), ללא תלות במשק הסוכר שלהם, כך עולה מנתונים חדשים שפורסמו בכתב העת Journal of Diabetes and Its Complications.

 

ברקע למחקר מסבירים החוקרים כי בקרב קרובי משפחה מדרגה ראשונה של חולים עם סוכרת קיים רקע גנטי משותף עם חולי סוכרת. תנגודת לאינסולין הינה גורם חשוב התורם לסוכרת ו-NAFLD וכעת ביקשו החוקרים לבחון את הקשר בין סיפור משפחתי של סוכרת בקרוב משפחה מדרגה ראשונה ובין NAFLD וההשפעה על משק הסוכר.

 

החוקרים התבססו על נתוני מחקר REACTION ובחנו את הנתונים אודות 11,162 משתתפים בגיל ממוצע של 55.57 שנים, כולל 9,870 חולים ללא סיפור משפחתי של סוכרת בקרוב משפחה מדרגה ראשונה ו-1,292 חולים עם קרוב משפחה מדרגה ראשונה עם סוכרת. מדד FLI (Fatty Liver Index) חושב במטרה לזהות מקרים של NAFLD.

 

שיעור המשתתפים ללא NAFLD, אלו עם מדד FLI גבולי ואלו עם NAFLD היה שונה משמעותית בין אלו עם היסטוריה של סוכרת בקרוב משפחה מדרגה ראשונה ואלו ללא סיפור משפחתי דומה. מדד FLI היה אחד הגורמים המטבוליים שנקשרו בקשר בלתי-תלוי עם היסטוריה של סוכרת בקרוב משפחה מדרגה ראשונה.

 

מניתוח סטטיסטי עלה קשר חיובי בין נוכחות סוכרת בקרוב משפחה מדרגה ראשונה והאיזון הגליקמי עם מדד FLI. 

 

החוקרים מדווחים כי סיפור משפחתי של סוכרת בקרוב משפחה מדרגה ראשונה נקשר בקשר חיובי ובלתי-תלוי עם מדד FLI בגברים, בנשים לפני-מנופאוזה ובנשים לאחר-מנופאוזה.

 

לסיכום, סיפור משפחתי של סוכרת בקרוב משפחה מדרגה ראשונה הינו גורם סיכון בלתי-תלוי ל-NAFLD, ללא תלות במשק הסוכר בדם.

 

Journal of Diabetes and its Complications, Jan 2022

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים

© e-Med 2022 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני