חדשות

המלצות עדכניות לטיפול בפיברומיאלגיה (Ann Rheum Dis)

09/04/2017

 

במאמר שפורסם בכתב העת Annals of the Rheumatic Diseases מפורטות המלצות חדשות מטעם ה-EULAR (European League Against Rheumatism) לטיפול בפיברומיאלגיה.

 

ההמלצות המקוריות מטעם EULAR לטיפול בפיברומיאלגיה התבססו על עדויות שפורסמו עד שנת 2005. מיעוט המחקרים בנושא הוביל לכך שמרבית ההמלצות היו "דעות מומחים".

 

כעת קבוצה מולטי-דיציפלינרית מ-12 מדינות בחנה את העדויות עם דגש על סקירות שיטתיות ומטה-אנליזות שהתמקדו בהתערבויות תרופתיות/לא-תרופתיות לפיברומיאלגיה. סקרה שפורסמה במאי 2015 זיהתה פרסומים מתאימים ובחנה תוצאים מרכזיים, שכללו כאב, עייפות, שינה ותפקוד יומי.

 

החיפוש העלה 2,979 כותרים, מתוכם בחרו 275 מאמרים מלאים לסקירה ו-107 סקירות (ו/או מטה-אנליזות). על-בסיס מטה-אנליזות, ההמלצה החזקה היחידה בהנחיות העדכניות כללה פעילות גופנית. על-בסיס דעות מומחים, גישה הדרגתית על-בסיס ארבעת השלבים העיקריים הבאים מוצעת בשיתוף עם החולים. ההערכה הראשונית תכלול הדרכה של החולים ודגש על טיפולים לא-תרופתיים. במקרים בהם אין תגובה לטיפול, יש להתאים טיפולים נוספים (כולם זכו להמלצה בדרגה חלשה על-בסיס מטה-אנליזות) לצרכים הספציפיים של החולה ואלו עשויים לכלול התערבויות תרופתיות (להפרעות מצב רוח והפרעה ביכולת ההתמודדות), טיפול תרופתי (לכאב חמור או הפרעות שינה) ו/או תכנית שיקום רב-מערכתית (למוגבלות חמורה).

 

המומחים כותבים כי היקף ההשפעה של מרבית הטיפולים לפיברומיאלגיה הוא יחסית מתון. הם קוראים להשלים מחקרים נוספים לזיהוי חולים הצפויים לתועלת של התערבויות ספציפיות, השפעת משלב טיפולים וארגון מערכות בריאות לאופטימיזציה של התוצאות.

 

Ann Rheum Dis. 2017;76(2):318-328

 

לידיעה במדסקייפ

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2022 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני