חדשות

תרגילי טאי צ'י טובים יותר מפעילות גופנית אירובית בחולי פיברומיאלגיה (BMJ)

25/03/2018

 

בהשוואה לפעילות אירובית, לתרגילי טאי צ'י השפעה דומה, או טובה יותר, לשיפור חומרת תסמיני פיברומיאלגיה, כך עולה מתוצאות מחקר חדש, שפורסמו במהלך חודש מרץ בכתב העת BMJ.

 

במסגרת המחקר ביקשו החוקרים לקבוע את היעילות של תרגילי טאי צ'י, בהשוואה לפעילות אירובית, כטיפול סטנדרטי בחולים עם פיברומיאלגיה, ולבחון אם התועלת של תרגילים אלו תלויה במינון או משך ההתערבות. מדובר במחקר פרוספקטיבי, אקראי, במשך 52 שבועות, אשר נערך בבית חולים אוניברסיטאי בארצות הברית, בתקופה שבין מרץ 2012 ועד ספטמבר 2016.

 

מדגם המחקר כלל 226 מבוגרים עם פיברומיאלגיה, כפי שהוגדר לפי קריטריוני ה-American College of Rheumatology: 151 חולקו לאחת מארבע קבוצות תרגילי טאי צ'י ו-75 חולקו לקבוצת פעילות אירובית.

 

המשתתפים חולקו באקראי לפעילות אירובית תחת השגחה (24 שבועות, פעמיים בשבוע), או אחת מארבע התערבויות טאי צ'י קלאסי (12 או 24 שבועות, פעם או פעמיים בשבוע). המשתתפים היו במעקב לאורך 52 שבועות. התוצא העיקרי היה השינוי במדדי FIQR (Fibromyalgia Impact Questionnaire) לאחר 24 שבועות.

 

החוקרים מדווחים כי מדדי FIQR השתפרו בכל חמש קבוצות הטיפול, אך שילוב קבוצות תרגילי טאי צ'י לווה בשיפור מובהק סטטיסטית יותר מתרגילים אירוביים במדדי FIQR לאחר 24 שבועות ובמספר תוצאים סיום משניים (הערכה כוללת של המטופל; חרדה; ערך עצמי וגישות התמודדות). תרגילי טאי צאי, בהשוואה לפעילות אירובית שבוצעה בעצימות ומשך דומים (24 שבועות, פעמיים בשבוע) לוו בתועלת גדולה יותר.

 

בקרב משתתפים שביצעו תרגילי טאי צ'י במשך 24 שבועות תועד שיפור גדול יותר, בהשוואה לאלו שביצעו את התרגילים לאורך 12 שבועות. לא תועדה עליה מובהקת סטטיסטית בתועלת בקבוצות שהשלימו תרגילי טאי צ'י פעמיים בשבוע, בהשוואה לפעם בשבוע. המשתתפים לקחו חלק בתרגילי טאי צ'י לעיתים תדירות יותר, בהשוואה לאלו בקבוצת פעילו אירובית. לא תועדו אירועים חריגים על-רקע ההתערבויות במחקר.

 

החוקרים מסכמים וכותבים כי ממצאי המחקר תומכים בגישת גוף-נפש כאפשרות תרפואיטית בטיפול הרב-מקצועי בפיברומיאלגיה.

 

BMJ. Published online March 21, 2018.

 

לידיעה במדסקייפ

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2020 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני