חדשות

תוצאות מבטיחות לקנאביס רפואי בטיפול בחולי פיברומיאלגיה (J Clin Rheumatol)

28/08/2018

 

במאמר שפורסם בכתב העת Journal of Clinical Rheumatology מדווחים חוקרים מישראל על תוצאות מחקר חדש, בראשות ד"ר גורג' חביב מבית החולים לניאדו בנתניה, מהן עולה כי לטיפול בקנאביס רפואי  השפעה חיובית משמעותית בחולים עם פיברומיאלגיה, לצד תופעות לוואי מעטות בלבד.

 

ברקע למחקר מסבירים החוקרים כי אין נתונים רבים אודות ההשפעה של קנאביס רפואי על חולי פיברומיאלגיה. לצורך המחקר, הם אספו נתונים משני בתי חולים בישראל (בית החולים לניאדו ובית החולים נצרת) אודות חולים עם אבחנה של פיברומיאלגיה, אשר טופלו בקנאביס רפואי. לאחר קבלת הסכמה מדעת של החולים, החוקרים תיעדו את הנתונים הדמוגרפיים, קליניים ומעבדתיים. כל החולים השלימו את שאלון Revised Fibromyalgia Impact Questionnaire להערכת התקופה שלפני ואחרי טיפול בקנאביס רפואי.

 

החוקרים זיהו 30 חולים וכללו במחקר 26 חולים (19 נשים, גיל ממוצע של 37.8 שנים). המינון הממוצע של קנאביס רפואי עמד על 26 גרם לחודש ומשך הטיפול בממוצע עמד על 10.4 חודשים. לאחר התחלת טיפול בקנאביס רפואי, כל החולים דיווחו על שיפור בכל מדד בשאלון ו-13 חולים (50%) הפסיקו נטילת תרופות אחרות לפיברומיאלגיה. שמונה חולים (30%) פיתחו אירועים חריגים בדרגה קלה.

 

החוקרים מסכמים וכותבים כי ממצאי המחקר מעידים על השפעה חיובית משמעותית של קנאביס רפואי בחולים עם פיברומיאלגיה, ללא תופעות לוואי רבות.

 

J Clin Rheumatol. 2018;24(5):255-258.

לידיעה במדסקייפ

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2020 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני