חדשות

הצהרה של ארגון הלב האמריקאי על ההשפעה של אירועי חיים מג'וריים על פעילות גופנית (Circulation)

04/12/2021

 

רמות פעילות גופנית עשויות להשתנות במהלך אירועי חיים מג'וריים וחשוב כי אנשי צוות רפואי יעודדו את מטופליהם להקפיד על פעילות גופנית סדירה גם בתקופות של שינויים משמעותיים בחייהם, כך על-פי הצהרה מדעית חדשה מטעם איגוד הלב האמריקאי (American Heart Association).

 

בהצהרה כוללים המומחים עצות לבדיקות סקר לפעילות גופנית ודיונים עם המטופלים אודות הפעילות הגופנית שלהם בתקופות של אירועי חיים גדולים ובאילו משאבים ניתן להיעזר בכדי לסייע להשיג את יעדי פעילות גופנית.

 

המומחים מסבירים כי הם ערכו דיונים אודות השינויים בהיקף פעילות גופנית כאשר חלים שינויים גדולים בחיים, למשל לאחר לידת ילד או בעת פרישה לגמלאות. השינוי בפעילות (פעילות גופנית או התנהגות יושבנית) חשוב מאחר ועשוי להשפיע על בריאות הלב.

 

הקבוצה החלה לעבוד על ההצהרה המדעית בתחילת שנת 2020, אך אז פרצה המגפה ונראה היה חשוב יותר להגדיל את המודעות ולפתח משאבים שיסייעו לשפר, או לפחות לשמר, את הרגלי הפעילות הבריאים בתקופה של שינויים גדולים או אירועים חיים מג'וריים.

 

המומחים בחנו את הנתונים אודות 17 אירועי חיים שונים ומצאו עדויות לכך שהיקף פעילות גופנית עשוי לרדת במהלך תשעה אירועים: התחלת בית ספר חדש (יסודי, חטיבה, תיכון, או מכללה); עבודה ראשונה או שינוי קריירה; נישואין; היריון; הורות; פרישה; או מעבר למוסד רפואי לטיפול ארוך טווח.

 

עוד זוהו מטופלים המצויים בסיכון מוגבר לרמות נמוכות של פעילות גופנית באופן כללי ובזמן אירועי חיים חשובים: בעלי השכלה נמוכה, אלו המתגוררים בגפם, מטופלים ללא גישה לחלל חיצוני בטוח, חלק מחברי קהילת להט"ב ונשים הרות או הורים חדשים.

 

המומחים מציעים גישות מעשיות לאנשי צוות רפואי במטרה לתמוך בשגרת פעילות גופנית במהלך אירועי חיים ושינויים משמעותיים. אלו כוללות שאלות פשוטות אודות ההשפעה של השינויים בחיים על דפוסי פעילות גופנית ועידוד שימוש במדי צעדים לניטור רמות ושינויים בפעילות גופנית.

 

על הרופאים להביא חמלה כאשר שואלים אודות שינויים בחיים ומתחילים בדיונים אודות פעילות גופנית במהלך שינויים משמעותיים בחיים.

 

עוד מבהירים בהצהרה כי חשוב לבחון את הדברים מעבר למסגרת הטיפול הרפואי ולשתף ארגונים, קהילות, מקומות עבודה, מרכזי דת ומוסדות במאמצים לעידוד פעילות גופנית.

 

ההצהרה מספקת רשימה של מקורות ומשאבים למטופלים ולאנשי צוות רפואי, כאשר חלק גדול מאלו זמינים ברשת ללא עלות.

 

Circulation. Published December 1, 2021.

 

לידיעה במדסקייפ

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2022 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני