חדשות

האם שימוש בתרופות נוגדות צרבת עלולות לפגוע בתפקוד הקוגניטיבי של מחלימות מסרטן השד ? (Journal of Cancer Survivorship)

04/02/2020

באדיבות האגודה למלחמה בסרטן

חוקרים מאוניברסיטת Ohio State בארה"ב בדקו את ההשפעה של תרופות ממשפחת PPI (מעכבי משאבות פרוטונים), נגד צרבת הנגרמת מריפלוקס (החזר) חומצי קיבתי־ושטי, על התפקוד הקוגניטיבי של נשים שהחלימו מסרטן שד לא גרורתי. תרופות אלה ניתנות לעיתים במהלך הטיפול בסרטן השד, כדי להקל בעיות במערכת העיכול ולמנוע נזק לדופן הקיבה בעת הטיפול במחלה. לצורך המחקר, החוקרים אספו וניתחו את תשובותיהן של מחלימות מסרטן שד משלושה מחקרים קודמים לשאלות בנוגע לשימוש בתרופות מסוג PPI ולתפקודן הקוגניטיבי. שלושת המחקרים כללו בסך הכול 551 נשים, מתוכן 88 דיווחו על שימוש בתרופות מסוג PPI. כשני שלישים מן הנשים דיווחו על שימוש בתרופות מסוגPPI  לתקופה שבין שישה חודשים לשנתיים. הנבדקות דירגו את תפקודן הקוגניטיבי מנמוך לגבוה ואת תופעות הלוואי הקשורות לכך (ריכוז, זיכרון, וכד'), לפני הטיפולים במחלתן ועד ארבע שנים לאחר סיומם.

התוצאות הראו כי נשים שהשתמשו בתרופות מסוג PPI דיווחו על בעיות ריכוז חמורות יותר ב-29-20% בממוצע, בהשוואה ללא משתמשות. לא נרשמו הבדלים בבעיות זיכרון שדווחו על ידי המשתמשות והלא משתמשות. במחקר השלישי (שכלל 21 משתמשות ו-121 לא משתמשות), הנשים שצרכו תרופות PPI דיווחו גם על ירידה כללית בתפקודן הקוגניטיבי ועל ירידה באיכות החיים כתוצאה מכך.

מסקנת החוקרים הייתה כי תרופות ממשפחת PPI עלולות להשפיע לרעה על התפקוד הקוגניטיבי, ולפגוע בריכוז ובאיכות החיים של נשים שהחלימו מסרטן השד.

המחקר פורסם בכתב העת Journal of Cancer Survivorship ב-13 בינואר, 2020. למאמר

 

הערת המערכת: נראה שיש מקום לזהירות בהסקת מסקנות גורפות ממחקר זה. ה-PPI היא אחת מקבוצות התרופות עם השימוש הרחב ביותר, ולא ידוע על דיווחים או מחקרים שהצביעו על עלייה בסיכון לפגיעה בתפקוד הקוגנטיבי על רקע השימוש.

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני