חדשות

אשפוז מחדש בבית חולים שונה לאחר ניתוח אונקולוגי מורכב קשור בעלייה בתמותה (Journal of the American College of Surgeons)

05/05/2021

מאת יהונתן ניסן, סטודנט לרפואה באוניברסיטת תל אביב ופרמדיק

מחקר שפורסם ב-Journal of the American College of Surgeon הראה כי מטופלים ששוחררו מבית החולים לאחר ניתוח אונקולוגי מורכב ופיתחו סיבוך לאחר הניתוח, בעלי סיכוי נמוך יותר לתמותה במידה ויאושפזו מחדש באותו בית החולים בו בוצע הניתוח.

האשפוז בבית חולים אחר והפגיעה ברציפות הטיפול הנובעת ממנו נפוצים יותר אם המטופל מתגורר רחוק מבית החולים הראשון, וכן אם אושפז בשנית לאחר זמן רב יותר מהשחרור. עם זאת, המרחק מבית החולים בו בוצע הניתוח ופרק הזמן בין האשפוזים לא משפיעים על שיעור התמותה, כך דווח במחקר. כמו כן, גודלו של בית חולים (לפי מספר מיטות) בו אושפז המטופל בעקבות הסיבוך ומספר הניתוחים המורכבים המתבצע בו (גבוה או נמוך מ – 100 בשנה) לא הראו השפעה משמעותית על שיעור התמותה (באשפוז נוסף לאחר 90 ימים מהשחרור).

המחקר בחן נתונים על 7,536 מטופלים שעברו ניתוח אונקולוגי לסרטן קיבה, כבד, לבלב ומרה בין השנים 2006 ל-2014 שנזקקו לאשפוז נוסף תוך 90 יום מהשחרור. 28% (2,123) מהמטופלים אושפזו מחדש בבית חולים אחר מזה שבו נותחו. שיעור התמותה בקבוצה זו היה גבוה משמעותית בהשוואה למטופלים שאושפזו מחדש בבית החולים בו נותחו (8.0% לעומת 5.4%, בהתאמה; OR = 1.5, P<0.001).

המטופלים שאושפזו בבית חולים אחר גרו רחוק יותר מבית החולים בו בוצע הניתוח שלהם ואושפזו בשנית לאחר פרק זמן ארוך יותר. עם זאת, כאמור, נמצא כי גורמים אלו לא השפיעו על שיעור התמותה. אחת ממטרות המחקר, לדבריו של ד"ר ברויר שהיה ממוביליו, הייתה מציאת סיבוכים מסוימים שבעת הופעתם מומלץ להפנות את המטופל דווקא לבית החולים בו בוצע הניתוח. לטענתו, נדרשים מחקרים נוספים כדי לקבוע את התשובה לשאלה זו.

ד"ר ברויר טוען כי מחלות רקע ואורך השהות באשפוז הראשון הם גורמים חשובים בהערכת תוצאת הטיפול במקרים כאלו. על כן, בחולים עם מחלות רקע ומשך אשפוז ארוך יותר יש לבצע מעקב תכוף יותר במרפאות חוץ.

לכתבה במדסקייפ

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני