חדשות

הערכת הדיוק של בדיקת דם לזיהוי מגוון מחלות ממאירות (מתוך כנס ה-ASCO)

13/06/2021

 

מנתונים חדשים ממחקר PATHFINDER שפורסמו בכנס השנתי מטעם ה-American Society of Clinical Oncology עולה כי בדיקת הדם Galleri מזהה סימנים למגוון רחב של סוגי סרטן וכי למעלה ממחצית מהממאירויות הללו מזוהות בשלב מוקדם, כאשר אלו לרוב יותר ברות טיפול. עם זאת, מומחים שלא היו מעורבים במחקר מציינים כי הבדיקה לוותה בשיעור תוצאות חיוביות-שגויות גבוה יותר משיעור התוצאות החיוביות-אמיתיות.

 

מחקר PATHFINDER כלל 6,662 משתתפים מעל גיל 50 שנים, עם גורמי סיכון שונים אך ללא חשד לממאירות פעילה. מבין אלו, 6,629 משתתפים השלימו את ההערכה.

 

מניתוח הביניים של נתוני המחקר עלה כי סימן לסרטן זוהה ב-92 משתתפים (1.4%), כאשר הערך המנבא החיובי לממאירות עמד על 44.6%.

 

בקרב משתתפים עם גורם סיכון נוסף לממאירות (דוגמת, היסטוריה של עישון, נטייה גנטית, או היסטוריה של ממאירות מעל שלוש שנים קודם לכן), הערך המנבא החיובי עלה ל-57.1%, אך בקרב משתתפים ללא גורמי סיכון אלו, הערך המנבא החיובי ירד ל-30%. עם זאת, החוקרים מציינים כי המחקר לא נועד לערוך השוואה סטטיסטית בין שתי הקבוצות.

 

הדיוק של סימן לממאירות בקרב אלו עם תוצאה חיובית-אמיתית היה גבוה, עם שיעורים של 85% לסימן ראשון לממאירות ושל 96.3% לסימן ראשון ושני לממאירות.

 

החוקרים מדווחים כי זוהו 13 סוגים שונים של ממאירויות שאובחנו בקרב 28 משתתפים ומבין אלו, 82% מהממאירויות היו חדשות ו-18% היו ממאירויות חוזרות.

 

למעלה ממחצית מהממאירויות החדשות שזוהו אובחנו בשלבים מוקדמים, כאשר הממאירויות ברת-טיפול בצורה טובה יותר. מבין המשתתפים עם אבחנה חדשה של ממאירות, 57% אובחנו עם ממאירויות בשלב I-III ו-39% אובחנו עם ממאירות בשלב I-II.

 

החוקרים מסכמים וכותבים כי עם המשך המעקב אחר המשתתפים, הם מאמינים כי ניתן יהיה לזהות את היארעות אבחנת מחלות ממאירות בכלל המשתתפים בתוך 12 חודשים מבדיקת הדם הראשונה, נקודת זמן בה ניתן יהיה לבחון את הסגוליות והערך המנבא השלילי של בדיקה לזיהוי מוקדם של מגוון ממאירויות.

 

ממצאי הביניים של המחקר מעידים כי בדיקת דם שגרתית יכולה לזהות סוגים שונים של גידולים ממאירים עוד לפני הופעת תסמינים, גישה לה מספר יתרונות אפשריים משמעותיים.

 

מתוך כנס ה-ASCO

 

לידיעה במדסקייפ

 

 

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני