חדשות

זיהום אוויר של חלקיקים קטנים עשוי להביא לעליה בסיכון לגלאוקומה (JAMA Ophthalmol)

22/11/2018

 

בחולים עם נטיה גנטית קיימת לגלאוקומה, חשיפה לזיהום אוויר של חלקיקים קטנים (פחמן שחור) עשוי להביא לעליה בסיכון להתפתחות גלאוקומה, כך עולה מתוצאות מחקר חדש, שפורסמו במהלך חודש נובמבר בכתב העת JAMA Ophthalmology.

 

החוקרים ניתחו את הנתונים אודות 419 גברים מבוגרים מאזור בוסטון, אשר לקחו חלק במחקר גדול בארצות הברית משנות השישים של המאה הקודמת. המשתתפים הגיעו לביקורות בריאות כל שלוש-חמש שנים, לאחר שגויסו למחקר וכחלק מהבדיקות הללו הושלמה הערכה של הלחץ התוך-עיני.

 

במסגרת המחקר קבעו החוקרים את החשיפה לזיהום אוויר, בשילוב עם נתוני לחץ תול-עיני ומגוון נתונים אחרים, כולל מדד מסת גוף, הרגלי עישון, מחלות לב, לחץ דם וסוכרת.

 

בסיכומו של דבר, החוקרים לא מצאו קשר בין זיהום אוויר ובין הלחץ התוך-עיני. עם זאת, כאשר הם בחנו את הקשר רק בגברים עם שינויים גנטיים מסוימים שהגדילו את הנטיה לעקה חמצונית, הם זיהו קשר בין רמות זיהום אוויר גבוהות יותר ובין עליה קלה בלחץ התוך-עיני.

 

מהממצאים עלה כי בקרב גברים מבוגרים עם שינויים גנטיים המעלים את הנטיה לעקה חמצונית, חשיפה ארוכת טווח לפחמן שחור, מזהם שנקשר עם פליטות גזים מכלי רכב, לוותה בלחץ תוך-עיני גבוה יותר. החוקרים מזהירים כי למרות שמדובר בממצאים מעניינים, דרושים מחקרים נוספים לאישור הנושא. יתרה מזאת, גם אם הדבר יוכח, ההשפעות שתועדו במחקר הנוכחי היו קטנות וייתכן כי אין להן משמעות קלינית.

 

JAMA Ophthalmol 2018.

 

לידיעה במדסקייפ

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני