חדשות

זריקת Dexamethasone עשוי להאיץ ירידה בלחץ תוך-עיני בחולים עם גלאוקומה סגורת-זווית (Br J Ophthalmol)

18/05/2019

 

בחולים עם גלאוקומה סגורת-זווית אקוטית, זריקת Dexamethasone מתחת ללחמית מסייעת להפחית לחץ תוך-עיני מהר יותר ולהגדיל את שיעורי ההצלחה של הטיפול, כך מדווחים חוקרים מסין במאמר שפורסם בכתב העת British Journal of Ophthalmology.

 

מדגם המחקר כלל 42 חולים עם גלאוקומה סגורת זווית אקוטית, אשר חולקו באקראי לקבוצת ביקורת, שכללה טיפול מקומי ב-1% Pilocarpine ארבע פעמים ביום, טיפול מקומי ב-Timolol 0.5% פעמיים ביום, Brinzolamide פעמיים ביום, טיפול מקומי באגוניסטים אלפא-2 פעמיים ביום, טיפול פומי ב-Acetazolamide שלוש פעמים ביום, מתן 250 מ"ל של 20% Mannitol דרך הוריד פעם אחת. 21 חולים אחרים קיבלו את אותם הטיפול בשילוב עם Dexamethasone Disodium Phosphate במינון 2.5 מ"ג, שניתנה בזריקה לתת-לחמית.

 

החוקרים מדדו את הלחץ התוך-עיני ודלקת תוך-עינית בתחילת המחקר ולאחר 3, 6, 12 ו-24 שעות ממתן הזריקה.

 

בעוד שבשתי הקבוצות נרשמה ירידה משמעותית בלחץ התוך-עיני, 24 שעות לאחר הטיפול, בקבוצת הטיפול בזריקת Dexamethasone הלחץ התוך-עיני היה נמוך יותר משמעותית, בהשוואה לזה שתועד בקבוצת הביקורת (18 עומת 26.6 מ"מ כספית, p=0.017).

 

החוקרים מדווחים כי שיעורי ההצלחה הכוללת עמדו על 79.7% בקבוצת ההתערבות ועל 54.9% בקבוצת הביקורת (p=0.027).

 

כאשר החוקרים בחנו את הדלקת במדור הקדמי לאחר 24 שעות, הם מצאו כי חומרת אודם בלחמית וכאב היו נמוכים משמעותית בקבוצת ההתערבות, בהשוואה לקבוצת הביקורת. עם זאת, בשתי הקבוצות נרשמו ממצאים דומים בכל הנוגע לתאים במדור הקדמי, התלקחות במדור הקדמי ופוטופוביה.

 

Br J Ophthalmol 2019

 

לידיעה במדסקייפ

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני