חדשות

טכנולוגית מציאות מדומה מספקת לרופאים הצצה למגבלות מהן סובלים חולי גלאוקומה (JAMA Ophthalmology)

27/04/2020

 

סימולציות מציאות מדומה עשויים לספק לרופאים עיניים הבנה טובה יותר של סוגי החסרים והמוגבלויות עימם מתמודדים חולי גלאוקומה ביום-יום. במאמר שפורסם בכתב העת JAMA Ophthalmology מדווחים החוקרים על תוצאות מחקר חדש, מהן עולה כי חולי גלאוקומה סבלו ממוגבלות משמעותית יותר בביצוע משימות יומיומיות בסימולציות בשעות הלילה, בפרט ניווט בנוף עירוני או שימוש במדרגות.

 

מדגם המחקר כלל 98 חולים עם גלאוקומה ו-50 ביקורות, אשר לקחו חלק בחמש סימולציות מציאות מדומה: זיהוי 10 פריטים לקניה במדף בסופרמרקט, עליה וירידה של שתי קומות מדרגות באור יום, עליה וירידה של שתי קומות מדרגות בלילה, ניווט באזור בעיר במרחק וירטואלי של כ-90 מטרים באור יום וניווט באותו אזור בעיר בלילה.

 

החוקרים חישבו מדדי ליקוי על-רקע ראיה על-פי הזמן שנדרש להשלים את הסימולציה, מספר הפריטים שזוהו באופן לא נכון ומספר ההתנגשויות.

 

מהנתונים עולה כי בסימולציות שבוצעו במהלך היום לא תועדו הבדלים בביצועים בין חולי גלאוקומה ובין הביקורות. עם זאת, השלמת הסימולציות הליליות ארכה 92.8 שניות יותר בקרב אלו עם גלאוקומה, בהשוואה לביקורות הבריאות. כל עליה של דציבל אחד ברגישות שדה ראיה בשתי העיניים, הסיכון להתנגשות עלה ב-15% בסימולציות עליה וירידה במדרגות וניווט בעיר.

 

החוקרים מאמינים כי הבנה טובה יותר של המוגבלויות של חולי גלאוקומה עשויה לסייע למומחים לטיפול במחלות עיניים לפתח טיפולים טובים יותר. הנתונים עשויים לסייע גם לאלו העובדים במרכזי שיקום ראיה, אשר יכולים ללמוד טוב יותר את מצבם של החולים בעולם האמיתי.

 

JAMA Ophthalmology, online March 19, 2020

 

לידיעה במדסקייפ

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני