חדשות

טיפול באקטמרה עשוי לשפר את איכות החיים של ילדים עם JIA (מתוך Arthritis Care Res)

30/07/2020

 

בילדים עם JIA (Juvenile Idiopathic Arthritis) תועד שיפור משמעותי באיכות החיים הבריאותית עם טיפול ב-Tocilizumab (אקטמרה), כך עולה מתוצאות ניתוח משני של נתוני המחקרים CHERISH ו-TENDER, שפורסמו בכתב העת Arthritis Care & Research.

 

במסגרת המחקר ביקשו החוקרים לבחון את השינויים באיכות החיים הבריאותית והמוגבלות בילדים עם JIA סיסטמי או JIA פוליארטיקולרי אשר טופלו באקטמרה. הם השלימו ניתוח משני של שני מחקרי כפלי-סמיות, מבוקרי-פלסבו, להערכת טיפול תוך-ורידי באקטמרה בילדים עם JIA פעיל.

 

מחקר CHERISH כלל 188 חולים בגילאי 2-17 שנים עם JIA פעילה, אשר לא הגיבו לטיפול במתוטרקסט. כל החולים קיבלו טיפול בתווית-פתוחה באקטמרה, עם מינון מותאם-משקל כל 4 שבועות במהלך 16 השבועות הראשונים ואלו בהם תועד שיפור של 30% בקריטריוני ACR חולקו לאחר מכן באקראי לטיפול באקטמרה או פלסבו עד לשבוע 40, אלא אם תועדה התלקחות של המחלה, במקרה כזה ניתן טיפול באקטמרה.

 

מחקר TENDER כלל 112 חולים עם JIA סיסטמי שלא הגיבו באופן מספק לטיפול בנוגדי-דלקת שאינם סטרואידים וגלוקוקורטיקואידים, אשר חולקו באקראי לטיפול תוך-ורידי באקטמרה או פלסבו כל שבועיים, עד שבוע 12, בנקודה זו כל החולים קיבלו את הטיפול הפעיל למשך עד 5 שנים.

 

במחקר CHERISH תועד שיפור משמעותי בכלל מרכיבי מדד CHAQ (Childhood Health Assessment Questionnaire), כולל לבוש, טיפוח, היגיינה והליכה. בנוסף, מדדי הכאב הממוצע ירדו מ-52.32 בתחילת המחקר ל-21.23 לאחר 16 שבועות, לצד שיפור בתחושת הרווחה מ-52.91 ל-21.08 באותן נקודות זמן.

 

במחקר TENDER זיהו החוקרים לאחר 12 שבועות מגמות לטובת אקטמרה בהערכת כאב ורווחה, אך לאחר תקנון להבדלים בתחילת המחקר, מרבית ההבדלים הללו לא נותרו מובהקים סטטיסטית. למרות שזוהה שיפור בתפקוד גופני, בריאות נפשית והתנהגות, לא תועדו הבדלים מובהקים סטטיסטית בין קבוצות הטיפול והפלסבו.

 

בשני המחקרים תועד שיפור משמעותי במוגבלות לאחר 104 שבועות. בקרב חולים עם JIA פוליארטיקולרי, מדדי CHAQ ירדו מ-1.39 בתחילת המחקר ל-0.28 לאחר 104 שבועות, כאשר בחולים עם JIA סיסטמי נרשמה ירידה מ-1.71 ל-0.58, בהתאמה.  מרבית החולים בשני המחקרים סבלו ממוגבלות חמורה בתחילת המחקר, אך לאחר 104 שבועות, יכולת תפקודית תקינה תועדה ב-56.8% מהחולים עם JIA פוליארטיקולרי וב-43.2% מאלו עם JIA סיסטמי.

 

לסיכום, טיפול תוך-ורידי באקטמרה הפחית משמעותית מדדי מוגבלות וכאב והביא לשיפור ניכר בהיבטים רבים של איכות החיים הבריאותית של ילדים עם JIA לאורך 104 שבועות. ממצאים אלו מעידים כי זיהוי שיפור על-רקע טיפול באיכות החיים הבריאותית עשוי לדרוש מעקב ארוך מהמקובל לרוב בחולים עם JIA.

 

Arthritis Care Res 2020

 

לידיעה ב-MedPage Today

 

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2020 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני