חדשות

האם ליקוי ראיה פוגע בשיעורי בדיקות סקר לסרטן שד? (Ophthalmology)

26/08/2020

 

בקרב נשים מבוגרות עם ליקוי ראיה סבירות נמוכה יותר, בהשוואה לאלו ללא הפרעות ראיה, להשלים כמומלץ בדיקות ממוגרפיה כבדיקות סקר לסרטן שד, כך עולה מנתונים שפורסמו בכתב העת Ophthalmology.

 

החוקרים בחנו את הנתונים אודות 1,044 נשים בגילאי 65-72 שנים בין השנים 2008 עד 2015. הם התאימו בין נשים ללא אובדן ראיה, אובדן ראיה חלקי ואובדן ראיה חמור, ביחס 1:1:1, על-בסיס גיל, גזע, משך זמן תחת ביטוח Medicare, מצב בריאותי כללי ואם התגוררו באזור עירוני.

 

לאורך שנתיים של מעקב, 69% מהנשים ללא אובדן ראיה השלימו לפחות בדיקת ממוגרפיה אחת, זאת בהשוואה ל-56.9% מאלו עם אובדן ראיה חלקי ו-56% מהנשים עם אובדן ראיה חמור.

 

כאשר החוקרים בחנו את שלוש השנים שקדמו לתחילת המחקר, הם מצאו כי המספר הממוצע של בדיקות ממוגרפיה לאורך חמש שנים עמד על 3.1 בנשים ללא אובדן ראיה, 2.5 בנשים עם אובדן ראיה חלקי ו-2.1 בנשים עם אובדן ראיה חמור.  ממצאים אלו תורגמו לסבירות נמוכה יותר להשלמת בדיקת ממוגרפיה בנשים עם אובדן ראיה חלקי (יחס סיכויים של 0.56) וחמור (יחס סיכויים של 0.58).

 

החוקרים משערים כי בהשוואה לנשים ללא הפרעת ראיה, אלו עם ליקוי ראיה עשויות להתקשות יותר להגיע לביקורים במרפאה, בין אם בשל לקות הראיה המונעת מהם להפעיל כלי רכב, או מאחר ונדרשים לעזרת מטפלים בכדי להגיע לביקורים אלו. ייתכן כי ישנם גורמים נוספים המשחקים תפקיד, אך סביר להניח כי אלו הגורמים העיקריים התורמים לשיעור המופחת של בדיקות סקר בנשים אלו.

 

Ophthalmology, online July 16, 2020

 

לידיעה במדסקייפ

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2020 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני