חדשות

טיפול ב-Tocilizumab משפר איכות חיים ומוגבלות בילדים עם דלקת מפרקים (Arthritis Care Res)

31/08/2020

 

לטיפול ב-Tocilizumab (אקטמרה) תועלת רבה בילדים עם JIA (Juvenile Idiopathic Arthritis), עם שיפור משמעותי באיכות החיים הבריאותית ומוגבלות, כך עולה מנתונים שפורסמו בכתב העת Arthritis Care & Research.

 

במסגרת המחקר ביקשו החוקרים לבחון את השינויים באיכות החיים הבריאותית ובמוגבלות בילדים עם JIA שטופלו ב-Tocilizumab.  הם השלימו ניתוח משני של שני מחקרים מבוקרי-פלסבו להערכת טיפול תוך-ורידי ב-Tocilizumab בילדים עם JIA פעיל. המשתתפים דיווחו על מוגבלות (שאלון Childhood Health Assessment Questionnaire), איכות חיים בריאותית (שאלון Child Health Questionnaire – Parent Form-50). כמו כן, המשתתפים השלימו הערכה גופנית ונפשית, כאב ותחושת רווחה.

 

מדגם המחקר כלל 112 חולים עם JIA סיסטמי ו-188 חולים עם JIA פוליארטיקולרי.

 

לאחר 16 שבועות, בקבוצת החולים עם JIA פוליארטיקולרי נרשמה ירידה במדד CHAQ הממוצע מ-1.39 בתחילת המחקר ל-0.67. לאחר 12 שבועות, בקבוצת החולים עם JIA סיסטמי נרשם שיפור במרכיב המדד הגופני שהיה גדול יותר בקבוצת הטיפול ב-Tocilizumab, בהשוואה לקבוצת הפלסבו (7.3 לעומת 2.4, p<0.05).

 

לאחר 104 שבועות תועד שיפור כמעט בכל מדדי הבריאות, המדד הנפשי והמדד גופני, בילדים עם JIA סיסטמי.

 

בחולים עם JIA פוליארטיקולרי או סיסטמי נרשמה ירידה משמעותית במוגבלות, לצד שיפור בתחושת הרווחה והקלה בכאב. 92.6% מהחולים עם JIA פוליארטיקולרי ו-96.8% מאלו עם JIA סיסטמי דיווחו על כאב מינימאלי, לכל היותר, לאחר 104 שבועות.

 

החוקרים מסכמים וכותבים כי ממצאי המחקר מעידים כי טיפול ב-Tocilizumab לווה בירידה מובהקת סטטיסטית במוגבלות ובכאב ולווה בשיפור איכות החיים הבריאותית בחולים עם JIA.

 

Arthritis Care Res 2020

 

לידיעה ב-MedPage Today

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2020 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני