חדשות

טיפול ב-Ustekinumab עשוי להוביל לאירועים קרדיווסקולאריים זמן קצר לאחר התחלת הטיפול (JAMA Dermatol)

20/09/2020

 

התחלת טיפול ב- Ustekinumab(סטלרה) עשויה להוביל להופעה מוקדמת של אירועים קרדיווסקולאריים חמורים בחולים בסיכון מוגבר, כך עולה מתוצאות מחקר חדש מצרפת שפורסמו בכתב העת JAMA Dermatology.

 

במסגרת המחקר ביקשו החוקרים לבחון אם התחלת טיפול ב­- Ustekinumab מלווה בסיכון מוגבר לאירועים קרדיווסקולאריים חמורים. הם התבססו על נתונים ממאגר ביטוח רפואי בצרפת, הכולל מידע אודות 66 מיליון מבוטחים. הם זיהו את כל החולים שהחלו טיפול ב- Ustekinumab בין תחילת אפריל 2010 ועד סוף שנת 2016, תוך סיווג החולים לפי דרגת הסיכון למחלות לב וכלי דם (סיכון גבוה או סיכון נמוך).

 

התוצא העיקרי היה הסיכון לאירועים קרדיווסקולאריים חמורים לאחר התחלת טיפול ב- Ustekinumab.

 

מבין 9,290 חולים שהחלו טיפול ב- Ustekinumab (52% גברים, גיל ממוצע של 43 שנים), ב-179 חולים תועדו אירועים חריגים חמורים (65 מקרים של תסמונת כלילית חדה, 68 מקרים של אנגינה לא-יציבה ו-46 מקרים של אירוע מוחי). בקרב החולים בסיכון גבוה למחלות לב וכלי דם זיהו החוקרים קשר מובהק סטטיסטית בין התחלת טיפול ב- Ustekinumab ובין הופעת אירועים קרדיווסקולאריים חמורים (יחס סיכויים של 4.17, רווח בר-סמך 95% של 1.19-14.59). מנגד, לא זוהה קשר מובהק סטטיסטית בקרב חולים בסיכון נמוך למחלות לב וכלי דם (יחס סיכויים של 0.30; רווח בר-סמך 95% של 0.03-3.13).

 

ממצאי המחקר מעידים כי התחלת טיפול ב- Ustekinumab עשויה להוביל להופעת אירועים קרדיווסקולאריים חמורים בחולים בסיכון גבוה למחלות לב וכלי דם. למרות מגבלות המחקר, החוקרים קוראים לנקוט משנה זהירות בכל הנוגע למתן Ustekinumab לחולים בסיכון גבוה למחלות לב וכלי דם.

 

JAMA Dermatol. 2020 Sep 9.

 

לידיעה במדסקייפ

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2020 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני