חדשות

טיפול הורמונאלי למניעת היריון מלווה בסיכון מוגבר לגלאוקומה בנשים בגיל הפוריות (British Journal of Clinical Epidemiology)

16/07/2021

 

בנשים בגיל הפוריות המקבלות טיפול הורמונאלי למניעת היריון ייתכן סיכון מעט מוגבר להתפתחות גלאוקומה, בהשוואה לנשים שאינן מקבלות טיפול באמצעי מניעה אלו, כך עולה מתוצאות מחקר חדש שפורסמו בכתב העת British Journal of Clinical Epidemiology.

 

החוקרים בחנו את הרשומות הרפואיות ממאגר IQVIA אודות למעלה מ-4.8 מיליון נשים, כולל 2,366 נשים עם אבחנה של גלאוקומה. לכל חולה התאימו החוקרים ארבע ביקורות בהתאם לגיל, מדד מסת הגוף ומשך המעקב.

 

בקרב נשים שהשתמשו בקביעות באמצעי מניעה הורמונאליים תועדה עליה בסיכוי להתפתחות גלאוקומה במהלך המחקר, בהשוואה לנשים שלא השתמשו באמצעים אלו (יחס שיעורי היארעות מתוקן של 1.57).

 

בקרב מטופלות בהווה באמצעי מניעה הורמונאליים תועד הסיכון הגבוה ביותר לגלאוקומה (יחס שיעורי היארעות מתוקן של 2.38), בעוד שהסיכון היה מוגבר רק במעט בקרב נשים עם טיפול הורמונאלי בעבר (יחס שיעורי היארעות של 1.08), בהשוואה לנשים שמעולם לא קיבלו טיפול זה למניעת היריון.

 

להקפדה על הטיפול לאורך זמן הייתה חשיבות רבה, כאשר בהשוואה לנשים שלא טופלו באמצעים הורמונאליים למניעת היריון, הסיכון לגלאוקומה היה נמוך יותר באלו שלא ניפקו למעלה משני מרשמים בשנתיים הקודמות (יחס שיעורי היארעות מתוקן של 0.82), אך עלה בקרב נשים שניפקו למעלה מארבעה מרשמים לטיפול (יחס שיעורי היארעות מתוקן של 1.54).

 

מאחר והסיכון הוא נמוך מאוד והתועלת בנטילת אמצעי מניעה הורמונאליים עולה בהרבה על הסיכון הקטן לגלאוקומה, נשים אינן צריכות להיות מוטרדות מתופעת הלוואי הנ"ל. עם זאת, בקרב נשים תחת אמצעי מניעה הורמונאליים וחוות שינויים בראייה תחת התרופות, יש מקום להשלמת בדיקת רופא עיניים או אופטומטריסט.

 

החוקרים מבהירים כי אין מקום להמליץ לנשים בגיל הפוריות להימנע מאמצעי מניעה הורמונאליים על-סמך תוצאות המחקר הנוכחי.

 

British Journal of Clinical Epidemiology 2021

 

לידיעה ב-MDEdge

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני